A Fejhallgató Szervizben egy hiánypótló szolgáltatást nyújtunk, vezetékes fejhallgatók és fülhallgatók javításával foglalkozunk.
A Szerviz Blogban a javításokat bemutató cikkeket olvashat.
A honlapon minden fontos információt megtalál szolgáltatásainkkal kapcsolatban.
Megvásároltam egy hibás SONY MDR-P180 fejhallgatót. A hibajelenség a szokásos, csak az egyik fele szólt. Bedugtam a gépbe, és tényleg. A hibás fél mozgatásra sem recsegett, semmi hang nem jött belőle.
A fülvédő burkolat eltávolítása után szétcsavaroztam. Ezt a típust 3 csillagcsavar rögzíti oldalanként. A belsejében a kábelre kötöttek egy csomót, hogy ne lehessen kiráncigálni a dobozból. Sajnos ettől a kábel könnyen megtörik, elhasználódik. Fogtam az egész kábelcsomót, levágtam és újraforrasztottam – mindkét oldalon, hogy a vezetékek egyforma hosszúak legyenek. Amikor az audiókábelek végéről öngyújtóval távolítom el a burkolatot, csak úgy ég a kezem alatt a munka! 😉
Miután újból ellenőriztem a fejhallgatót, ragasztópisztollyal rögzítettem a kábeleket.
Ez legalább nem teszi tönkre a vezetékeket.
A kapcsolat űrlapon keresztül is kérhet előzetes árajánlatot, | Árajánlatkérés |
Javítás munkadíj: Fejhallgató kábel javítás újraforrasztással | 7.000 forint |
Kaptam egy Ozone Attack márkájú headsetet azzal a hibával, hogy a mikrofonja nem működött. A mikrofon tesztelésére Skype-ot használtam, ami a Hangbeállítások oldalán kijelzi a mikrofon bemenet hangszintjét, így rögtön láthatjuk, hogy működik-e vagy sem.
Ez a fejhallgató nem USB-s, hanem két jack dugóval lehet a számítógéphez csatlakoztatni. A piros a mikrofoné, a fekete pedig a hangszóróké. A hangszórókhoz három drót tartozik: a kék a bal oldali hangszóróhoz, a piros a jobb oldali hangszóróhoz, a réz színű (szigetelés nélküli) pedig a föld. A mikrofonnak csak két drótja van. Itt is a szigetelt, fehér színű kábelen közlekedik az audió jel, és a körülötte lévő rézszálak alkotják a földelést. A legtöbb mikrofon hátulján kis vonalakkal jelölve van a föld, hogy elsőre sikerüljön a mikrofon bekötése.
A multiméter diódateszt funkciójával kimérhetjük a drótokat szakadás után kutatva. Nekem meg is lett az eredmény: a mikrofon földelése a beállító doboz és a hangszórótartó közötti szakaszon valahol nem érintkezett. Mivel a hangszórók földelése is ugyanúgy 0V feszültségű, ezzel forrasztottam össze a mikrofon földelését a hangszórótartó dobozon belül. Így újra működik a headset mikrofonja!
Megjavítottam egy Trust headsetet, amiben a két oldali hangszórók közötti kábel volt elszakadva. Kicseréltem tehát az egész kábelrészt.
Először eltávolítottam a fülvédőket, majd szétcsavaroztam a hangszórótartó dobozokat. A jobb oldalival kezdtem, aminél nincs mikrofon. Az elszakadt kábel pótlására hasonló, kéterű audió kábelt használtam. A kábelvégeket blankoltam, leégettem a szigetelést a rézszálakról, majd beforrasztottam a hangszóró érintkezőibe. A kábelt ragasztópisztollyal a hangszóróhoz ragasztottam, hogy a vékony vezetékek ne szakadjanak le. Összeállítottam a hangszórótartó dobozt, az új kábelt kivezettem belőle. Helyére pattintottam a mozgatható részt is.
A fenti képeken látható a fejhallgató vázának összeszerelése. Minden csavart a helyére tettem, és papírragasztóval rögzítettem az új kábelt a felső részhez, aminek az eredeti burkolata sajnos hiányzik.
A forrasztást elvégeztem a másik oldali hangszórónál is, miután eltávolítottam a régi kábel maradványát. A forrasztást papírragasztóval szigeteltem, majd teljesen összeszereltem a fejhallgatót az eredeti állapotába. Egy gyors próba – működik! 🙂
A headsetek avagy fejhallgatók gyakori hibája a kontakthiba. A kontakthiba azzal jár, hogy a vezetéket mozgatva a hang hol előjön hol pedig elmegy. Ezt a vezetékben lévő lévő kisebb kábelek szakadása okozza, amik néha érintkeznek egymással néha viszont nem, és ilyenkor szokott elnémulni a hangszóró.
Az első képen a már felbontott Trust headset részei láthatóak. Ha headsetet javítunk, első lépésként mindig távolítsuk el a puha burkolatot, hogy hozzáférhessünk a csavarokhoz. A csavarok kiszerelése után a hangszórók dobozát óvatosan nyissuk fel, mert a két részt kábelek kötik össze. Az ilyen audió kábelek igen vékony szálakból állnak, könnyen elszakadhatnak.
A szakadás helyét úgy állapíthatjuk meg, ha szól a zene és közben mozgatjuk a vezetéket. Ha megtaláltuk az érzékeny pontot, kábalblankolóval távolítsuk el a burkolatot, hogy a belső vezetékek szabaddá váljanak. Ha ránézésre nem látjuk a hibás részt, vágjuk ki az érzékeny szakaszt egyben. Néha csak egy-egy vezeték van elszakadva, néha viszont az összeset újra kell forrasztanunk. Az újraforrasztáshoz a kis vezetékek végeiről öngyújtóval égessük le a bevonatot, hogy forraszthatóak legyenek. Ezután tekerjük össze az azonos színűeket, és forrasszuk meg. Hogy a forrasztások ne érjenek egymáshoz, zsugorcsővel vagy ragasztóval fedjük őket.
Hogy a hiba a javítás után kisebb valószínűséggel következhessen be újra, a törésnek leginkább kitett részt – ahol a kábel kijön a burkolatból – zsugorcsővel szorítsuk bele a lukba és ragasztópisztollyal rögzítsük, hogy ne mozdulhasson el. Végül szereljük vissza az összes csavart (egy se maradjon ki! :)) és tegyük fel a fülvédő burkolatokat.