Ezúttal egy Grado fejhallgató rendbetétele volt a feladatom. A fejhallgatót elsősorban a fülpárnák pótlása miatt hozták be a szervizbe, de alaposabban megnézve kiderült, hogy más teendő is akad vele. Rossz állapota ellenére is érdemes volt felújítani ezt a fejhallgatót, mert valóban szépen szól.
A tulajdonos elmesélte, hogy ez egy egyedileg átalakított darab, melyhez használtan jutott hozzá. A pontos típusát én sem tudtam meghatározni, mivel az eredeti Grado hangszórók egy-egy fából esztergált fülkagylóba lettek beépítve. A kivitelezés viszont hagyott némi kívánnivalót maga után, avagy az illető valamiért nem tudta rendesen befejezni a projektet. A fülpárnát rögzítő perem nem volt a fejhallgatón, a régi fülpárna pillanatragasztóval volt a fához ragasztva. A fejpánt kábel belső vezetékei kilógtak az egyik oldalon. Elvállaltam, hogy átnéztem és rendbe teszem a fejhallgatót.
Először a fülkagylókat szereltem le a fejpántról. Óvatos feszítéssel kipattintottam a kengyeleket a helyükről. Szintén nagy körültekintéssel kiemeltem a hangszórókat a fülkagylókból egy szike segítségével. A hangszórók széleihez középen lyukas műanyag korongokat ragasztottam pillanatragasztó géllel, hogy legyen mire feltenni a fülpárnákat. A ragasztáshoz szorító csipeszeket használtam.
Alaposan megtisztítottam minden alkatrészt. Sok időbe telt eltávolítani a ragasztó maradékokat. Ehhez szikét illetve csiszoló papírt használtam. Az egyik fülkagylón egy repedést is felfedeztem, melyet faragasztóval javítottam ki. A visszacsiszolt felületekre vízbázisú fabevonó vastaglazúrt kentem egy fülpiszkáló segítségével.
A régi fejpánt kábelt árnyékolt kábelre cseréltem: kettébontottam egy Klotz TP414 típusú kábelt. A kábel végeit megblankoltam, majd az árnyékolást összesodortam és egy vékony, 1 mm átmérőjű zsugorcsővel szigeteltem. A megblankolt kábelrész tövére egy 6 mm átmérőjű zsugorcső darabot melegítettem.
Az új kábelt bandázs szalaggal és zsugorcsővel rögzítettem a fejpánthoz középen illetve mindkét oldalon. A kábel átvezető nyílásokat felfúrtam, hogy a fejpánt kábelt szilikon csőből készült rövid törésgátlókkal láthassam el. A főkábelre valamivel hosszabb és vastagabb törésgátló került. A törésgátlókat illetve a rajtuk átmenő kábeleket a fülkagylók belsejében kábelkötegelőkkel rögzítettem.
A fejhallgató jobb oldalán a fejpánt kábel kék színű belső vezetékét közösítettem az árnyékolással és a hangszóró negatív érintkezőjére forrasztottam, a piros színű belső vezetéket pedig a pozitívra. A fejhallgató bal oldalán bekötöttem a főkábelt, ami egy kicsit cseles volt, mert a bal hangcsatornához tartozott a piros színű vezeték, és a jobb csatornához a fehér (gyári Grado fejhallgató kábel).