Megjavítottam egy AKG K501 fejhallgatót, aminek a törésgátlói szemmel láthatóan leszakadtak a kábel tetejét, illetve a jack dugó tövében is. A fejhallgató jobb oldala nem szólt. A javítás során kicseréltem a felső törésgátlót, a jack dugót, valamint jobb oldalon a belső vezetékeket is.
A fejhallgató bal oldalán, ahol a kábel a fejhallgató részbe csatlakozik, leszakadt a törésgátló, és a kábel burkolatából kilátszódtak a színes belső vezetékek.
A sérült törésgátló cseréjéhez szét kell szedni a fejhallgató bal oldalát. A rögzítő csavart az arany színű K•501 feliratú lemezke alá rejtették. A lemezke ragasztva van, szikével szépen alá lehet nyúlni, és többnyire még vissza is lehet ragasztani a helyére.
A csavar kicsavarozása után finoman lepattintható a műanyag borítás, ami két oldalt műanyag pöckökkel rögzül az alsó részhez. A fejpántnál célszerű alányúlni egy lapos csavarhúzóval.
A kábelt levágtam a törésgátló tövében. A törésgátló pótlására egy rugalmas szilikon csövet használtam, amit az eredeti törésgátlónak megfelelő hosszúságúra vágtam. A javításhoz használt szilikon csöveket rendszerint a Bondex Szilikontechnikai Kft-től szerzem be. A kábelt átfűztem az új törésgátlón. Annyi kábelt hagytam a törésgátló után, amekkora a leghosszabb belső vezeték, a sárga színű vezeték hossza volt eredetileg. A törésgátlót egy fém kapoccsal (gemkapoccsal) rögzítettem. A kapocs meggátolja a törésgátló és egyben a kábel kicsúszását is. Ezt követően a törésgátlón átdugott kábelről eltávolítottam a külső burkolatot, aztán megblankoltam és előónoztam a belső vezetékek végeit.
A belső vezetékeket egyesével a korábban levágott kábel belső vezetékeinek helyére forrasztottam. A forrasztások előtt mindig kenek az adott forrasztási pontra TS 560 forrasztó olajat. A forrasztó olajjal sokkal könnyebb dolgozni, az ón gyorsabban és egyenletesebben felfut a felületre. Itt kifejezetten fontos a vezetékek előónozása, illetve a forrasztó olaj használata, mivel a fejpánt könnyen elvonja a hőt a pákától, a vezetékek szigetelése viszont hamar elkezd olvadni.
Eredetileg van egy fehér színű belső vezeték a bal oldali hangszóró negatív érintkezője, valamint a fejpánt egyik forrasztási pontja között, ami a jobb oldali hangszóró negatív érintkezőjéhez vezet. Ezt előrelátó módon kicseréltem egy hajlékonyabb típusú vezetékre.
A jack dugó tövében hasonló módon leszakadt a törésgátló, mint a kábel felső részén, ezért a jack dugót is kicseréltem. A javításhoz egy adapteres csatlakozót használtam, ami egy csavarmenetes adapter segítségével 3.5 mm-esről 6.3 mm-es átmérőjűre bővíthető, ezáltal a fejhallgatót erősítőhöz is csatlakoztathatjuk. Ami a bekötést illeti, a fehér vezeték a negatív, a sárga vezeték a bal hangcsatorna, a piros vezeték pedig a jobb hangcsatorna.
A fejhallgató jobb oldala azonban a felső törésgátló és a jack dugó cseréje után sem szólt. Ugyanis ahogy ennél a modellnél várható volt, az egyik belső vezeték leszakadt a helyéről, ami a jobb oldal szétszerelésekor rögtön látszott.
A fejhallgató jobb oldalán mindkét belső vezetéket kicseréltem a gyárinál picivel hosszabb és hajlékonyabb vezetékekre.
A kapcsolat űrlapon keresztül is kérhet előzetes árajánlatot, | Árajánlatkérés |
Javítás munkadíj: Csatlakozó csere fejhallgatón | 6.000 forint |
Csatlakozó: Átalakítós jack dugó 3.5 mm vagy 6.3 mm | 2.500 forint |
Javítás: Kábel javítás fejhallgatón | |
Összesen: | 8.500 forint |