A Fejhallgató Szervizben egy hiánypótló szolgáltatást nyújtunk, vezetékes fejhallgatók és headsetek javításával foglalkozunk.
A Szerviz Blogban a javításokat bemutató cikkeket olvashat.
A honlapon minden fontos információt megtalál szolgáltatásainkkal kapcsolatban.
A Sennheiser HD 407 fejhallgatók kábele jellemzően felül a törésgátlók tövénél fárad el. A kábel idővel érintkezési hibás lesz, vagyis a fejhallgató a kábel mozgatásakor recsegni fog.
Ennél a típusnál a gyári törésgátló anyaga nem túl rugalmas, ezért nem védi kellőképpen a kábel belső vezetékeit a hajlítgatástól, így azok előbb-utóbb elszakadnak. A belső vezetékek sérülése kívülről nem mindig látszik. Néha viszont még a kábel burkolata is kiszakad, ilyenkor a belső vezetékek láthatóvá válnak. Hogyha már az egész kábel elhasználódott, külső burkolata felkeményedett, akkor a fejhallgatót csak a kábel teljes cseréjével lehet javítani.
A kapcsolat űrlapon keresztül is kérhet előzetes árajánlatot, | Árajánlatkérés |
Javítás munkadíj: Kábel csere fejhallgatón | 7.000 forint |
Kábel: Neotech KE-01 kábel (2 m-ig) | 1.500 forint |
Csatlakozó: Standard jack dugó 3.5 mm sztereó | 1.000 forint |
Összesen: | 9.500 forint |
Egy David Clark H10-30 típusú pilóta headsetet javítottam, amely azzal a furcsa hibajelenséggel rendelkezett, hogy a mikrofonja egy bizonyos idő után elkezdett sisteregni. Szóval úgy tűnt, hogy nem érintkezési hibáról van szó. Mondtam is a telefonba, hogy egyelőre nincs tippem, hogy mi okozhatja a hibát, de üsse kavics, nézzük meg! Az átnézés, hibamegállapítás egyébként továbbra is díjtalan. Az üzletben le tudjuk tesztelni azokat a pilóta headseteket, melyek General Aviation vagy Airbus csatlakozóval rendelkeznek.
Ez a modell egy passzív zajszűrős típus, General Aviation csatlakozóval a kábelén. A GA csatlakozó kettő darab jack dugóból áll (PJ-055 és PJ-068). A hangszórók hang bemenethez egy általános 6.35 mm-es tüskeátmérőjű jack dugó tartozik, jellemzően nem sztereó, hanem mono. A mikrofon hang kimenetéhez egy vékonyabb, speciális méretű 5.23 mm tüskeátmérőjű, 3 pólusú jack dugó tartozik.
A modellszámot illetve a gyártói cikkszámot David Clark pilóta headsetek esetén általában a fejpánt felső részéről olvashatjuk le. A modellszám alapján a gyártó honlapjáról letölthetjük az adott modellhez tartozó dokumentációt, amely tartalmazza a műszaki paramétereket, robbantott ábrát az alkatrészek cikkszámaival, valamint a bekötési rajzot. Szerintem ez igazán korrekt dolog a gyártó részéről.
A headset alaposabb vizsgálata során bedugtam a mikrofon PJ-068 csatlakozóját egy erősítőbe és egy másik fejhallgatóval hallgattam a mikrofon jelét, miközben a headset kábelét mozgattam, hajtogattam. A mikrofon hangja kezdetben jól hallható volt, nem tapasztaltam érintkezési hibát. Aztán egyszer csak elkezdett sisteregni. Gondoltam akkor épp itt az ideje kimérni a kábelt, most hogy a fejhallgató már produkálja a hibajelenséget.
Széthúztam a cserélhető mikrofon csatlakozóját, amely egy U-173/U típusú dugóból, valamint egy U-172/U típusú aljzatból áll. Aztán multiméterrel érintkezést mértem az U-172/U aljzat és a fejhallgató kábelén lévő PJ-068 dugó egymáshoz tartozó érintkezői között. Ennél a mérésnél mindkét vezeték érintkezett, nem tapasztaltam semmi rendellenességet.
Utána közvetlenül a U-173/U dugó érintkező tüskéire csíptettem mérőcsipeszeket, és azokkal kötöttem rá a mikrofont az erősítőre, a fejhallgató kábelének közbeiktatása nélkül. Így ismét tapasztalható volt a sistergős hibajelenség, vagyis némileg sikerült behatárolnom a hibát.
Átfutottam a robbantott ábrát. A mikrofon, mint önálló egység cserélhető, a gyártói cikkszám alapján meg lehet rendelni, bár nem éppen olcsó. Ezért inkább úgy döntöttem, hogy alaposabban a végére járok a dolognak.
Aztán valahogy véletlenül hozzápiszkáltam a mikrofon erősítését szabályzó tekerőhöz, amitől rögtön elkezdett sisteregni. A mikrofon erősítésének mértékét úgy lehet beállítani, hogy a mikrofonon található kör alakú lyukba bedugunk egy kellően vékony műszerész csavarhúzót, amivel elforgatjuk az alatta lévő potenciométert.
Sajnos a bekötési ábra arról már nem regél, hogy a mikrofon dobozában milyen alkatrészek rejtőznek, ezért óvatosan szétpattintottam egy szikével, hogy belenézhessek.
A mikrofonba épített zajszűrő és erősítő áramkör a működéséhez szükséges tápellátást a rádióból kapja. Érdekessége, hogy a mikrofon jelét diódákkal egyenirányítja. Ennek köszönhetően teljesen mindegy hogyan dugjuk össze a villás mikrofon csatlakozót, aminek egyébként két teljesen egyforma villája van. A mikrofon minden esetben polaritáshelyesen fog működni. A bekötési ábrából egyébként megtudhatjuk, hogy a piros vezeték tartozik a pozitív pólushoz a fehér vezeték pedig a negatív pólushoz. Az áramkör nem tartalmaz túl sok alkatrészt, a diódákon kívül van még benne néhány kondenzátor és ellenállás, valamint egy PNP és egy NPN tranzisztor.
Valóban az a trimmer potenciométer volt a ludas, amivel a mikrofon erősítésének mértéke állítható. A felirata alapján beazonosítottam, hogy 1 kiloohm ellenállású, és rendeltem egy újat a gyárihoz hasonló apró kivitelben. Az áramköri lap hátoldalán kiforrasztottam a hibás alkatrészt, aztán a helyére beforrasztottam az újat.
Ezen kívül a mikrofont elláttam egy szilikon csőből készített törésgátlóval is, annak érdekében, hogy a kábel később se törjön meg ott, ahol kijön a műanyag burkolatból.
Az AKG K403 egy könnyű kis fejhallgató. Praktikusan összecsukható, ezáltal könnyen hordozható, utazáshoz ideális választás.
A fejhallgató kábele szemmel láthatóan megsérült a jack dugó tövében, az árnyékolás szálai kilógtak a burkolat alól. Az átnézést követően viszont a csatlakozó csere helyett a teljes kábelcsere mellett döntöttünk, mivel a gyári kábel burkolata már elvesztette eredeti rugalmasságát. Ilyen állapotú fejhallgatón nem érdemes fél munkát végezni, illetve arra költeni, mivel könnyen megeshet, hogy a javítást követően rövid időn belül máshol is megsérül az elöregedett kábel.
A javításhoz Neotech KE-01 típusú kábelt használtam, ami az AKG K403 gyári kábeléhez hasonló vastagságú és kinézetű, fülhallgatók valamint két oldali kábelvezetésű fejhallgatók javítására alkalmas kábel.
A fejhallgató szivacsok leszedését követően a fejhallgató minkét oldalát szétnyitottam. Ezt a modellt úgy lehet szétszedni, hogy óvatosan szétpattintjuk körben az illesztés mentén egy lapos csavarhúzó segítségével. Egyébként nem jellemző rá, hogy eltörne. Ez a típus a ritka kivételek közé sorolható: nem csavarokkal van összeszerelve, a tervezők mégis szépen megoldották a feladatot.
Szétszedés után már látszódnak is a hangszórók forrasztási pontjai. Az új kábelt forrasztás előtt a gyárihoz hasonlóan át kell vezetni a gumi törésgátlókon. A kábel megcsomózása azonban nem túl elegáns megoldás, helyette használhatunk kábelkötegelőt vagy fém kapcsot. Utóbbit bandázs szalaggal szigeteljük. Ezek funkciója annyi, hogy a kábel ne tudjon elforogni illetve kicsúszni a fejhallgató részből. A rögzítő kapcsot a forrasztásoktól olyan távolságra kell elhelyezni a kábelen, hogy a kapocs és a forrasztások közti szakasz ne feszüljön. A kábel külső burkolatát el kell távolítani a kábel végeiről egy-két centi hosszan. A kábel belső vezetékeit pedig elő kell ónozni egy-két milliméter hosszan. Forrasztásnál ügyeljünk a hangszórók polaritáshelyes bekötésére és arra, hogy ne cseréljük fel a bal és a jobb hangcsatornát.
A kapcsolat űrlapon keresztül is kérhet előzetes árajánlatot, | Árajánlatkérés |
Javítás munkadíj: Kábel csere fejhallgatón | 7.000 forint |
Kábel: Neotech KE-01 kábel (2 m-ig) | 1.500 forint |
Csatlakozó: Standard jack dugó 3.5 mm sztereó | 1.000 forint |
Összesen: | 9.500 forint |
Az AKG K141 Monitor nem mai darab, viszont egy igazi klasszikus, kiváló minőségű stúdió fejhallgató. Dinamikus hangszórói 600 ohm impedanciájúak, fix kábeles típus.
Az átnézés és hibamegállapítás nálam díjtalan. Első nekifutásra meghallgatom a megrendelőt, hogy mi a panasza, aztán meghallgatom a fejhallgatóját, hogy nálam is produkálja-e a hibajelenséget. Közben mindenhol alaposan megmocorgatom a kábelt, hogy fény derüljön az esetleges érintkezési hibákra és azok pontos helyére. Ez alapján általában már le tudom szűkíteni a lehetséges hibákat és tudok mondani egy nagyságrendi árat a javításra. A fejhallgató szétszerelése után néhány gyors műszeres méréssel pontosan megállapítható a hiba oka, ami alapján már tudható a javítás módja, illetve tudok rá konkrét árajánlatot adni.
Én már rutinos róka vagyok, avagy nincs új a nap alatt. A javításra behozott példányban a bal oldali hangszóró egyik vezetéke szakadt le, ami ezeknél a fejhallgatóknál gyakori hibának számít. A hangszóró két forrasztási pontját vezetékek kötik össze a fejpánt forrasztási pontjaival, melyek idővel elfáradnak a fejhallgató billegő mozgásától és jellemzően a hangszórónál törnek le. Ez a hiba a fejhallgató szétszedésekor nem szembetűnő. A hiba oka csak akkor derül ki, amikor a hangszóró vezetékeit óvatosan meghúzom egy csipesszel ellenőrzésképpen, és a vezeték leszakadt vége előbukkan.
Ezeknél a javításoknál preventív jelleggel mindkét oldalon ki szoktam cserélni a szóban forgó belső vezetékeket annak érdekében, hogy az általam végzett javítás tartós legyen. Ennél a fejhallgatónál úgy láttam, hogy a kábel felső része ugyan még nem érintkezési hibás, de kissé elhasználódott már. A burkolat felkeményedett, nem volt olyan hajlékony, mint a kábel alsóbb szakaszán, ezért levágtam a kábel legfelső néhány centijét, majd pedig belül újraforrasztottam a vezetékeket. A vezetékek visszaforrasztásához át kellett fúrnom a törésgátló gumit, amin keresztül a kábel belemegy a fejhallgató részbe.
A fülpárnával kapcsolatos érdekesség, hogy az azonos típusú, de régebbi gyártmányú fejhallgatók még ragasztott fülpárnával készültek, míg az újabbakon a fülpárna bajonettzáras rögzítésű. A régebbi gyártmányú fejhallgatók oldalán az L és R felirat szélein két függőleges csík fut végig a fekete műanyag alkatrészen.
A kapcsolat űrlapon keresztül is kérhet előzetes árajánlatot, | Árajánlatkérés |
Javítás munkadíj: Belső vezeték csere fejhallgatón | 7.000 forint |
Javítás: Kábel javítás fejhallgatón | |
Összesen: | 7.000 forint |
Behoztak javításra egy Sennheiser PX 200-II fejhallgatót. Ez esetben nem nagyon kellett keresgélni a hiba okát, mivel a gyári jack dugó sérülése jól látható volt. A javítás abból állt, hogy a sérült csatlakozót levágtam a kábelről és kicseréltem egy másikra. Az új csatlakozó az eredeti megfelelője, vagyis 3.5 mm-es sztereó jack dugó.
A hibás jack dugó levágásakor nagyjából 1-2 centit kell visszavágni a kábelből. A fejhallgató kábelek leggyakrabban a jack dugó tövében használódnak el, itt szakadnak el leghamarabb a belső vezetékek. Éppen ezért akkor is célszerű visszavágni a kábelt, hogyha annak még nem volt semmi baja.
A levágott csatlakozó helyére egy szerelhető kivitelű jack dugót lehet visszaforrasztani. A szerelhető kivitel azt jelenti, hogy az új csatlakozót a gyárival ellentétben szét lehet szedni és a fejhallgató kábel vezetékeit rá lehet forrasztani a dugó belsejében lévő forrasztási pontokra.
Az új csatlakozó felszereléséhez ismernünk kell a fejhallgató bekötését. Vagyis tudnunk kell, hogy melyik színű vezetéket melyik érintkezőhöz forrasszuk. Ennél a fejhallgatónál a kábelt megblankolva (vagyis a külső burkolat eltávolítása után) négy vezetéket láthatunk. A zöld színű vezeték a bal hangcsatorna pozitív pólusa, ami a bal oldali hangszóró pozitív pólusához megy, a piros színű vezeték a jobb hangcsatorna pozitív pólusa. A réz és a kék színű vezetékeket ugyan arra a forrasztási pontra kell majd forrasztani a csatlakozón, ezáltal össze lesznek közösítve, ezek ugyanis a két hangcsatorna negatív pólusai.
A fejhallgató kábel vezetékei általában rézből készülnek, zománc bevonatos elemi szálakból vannak összesodorva. Az ilyen típusú vezetékek forrasztása kíván némi rutint. A vezetékeket célszerű előónozni, mielőtt a csatlakozóra forrasztjuk őket. A forrasztó állomáson nagyjából 300 Celsius fokra állítsuk be a hőmérsékletet. A vezetékek végeit kenjük be forrasztó olajjal, majd vegyünk fel a forrasztó páka hegyére annyi ónt, hogy egy kis csepp képződjön rajta. A vezetékeket egyesével mártsuk bele az óncseppbe. Addig tartsuk benne, amíg a zománc le nem olvad és fel nem fut rá a forrasztó ón. A vezetékek végeit elég 1-2 milliméter hosszan megónozni. Közben hogyha a pákáról elfogyott az ón, húzzuk le a tisztító szivacson és újból vegyünk fel rá forrasztó ónt. A pákahegy folyamatos tisztítása fontos, mivel nem akarjuk, hogy a vezetékekről leolvadt és megégett zománc ráragadjon a forrasztásainkra.
A kapcsolat űrlapon keresztül is kérhet előzetes árajánlatot, | Árajánlatkérés |
Javítás munkadíj: Csatlakozó csere fejhallgatón | 6.000 forint |
Csatlakozó: Standard jack dugó 3.5 mm sztereó | 1.000 forint |
Összesen: | 7.000 forint |