A Fejhallgató Szervizben egy hiánypótló szolgáltatást nyújtunk, vezetékes fejhallgatók és headsetek javításával foglalkozunk.
A Szerviz Blogban a javításokat bemutató cikkeket olvashat.
A honlapon minden fontos információt megtalál szolgáltatásainkkal kapcsolatban.
Ma az első javítás alanya egy AKG K612 Pro nyitott kialakítású stúdió fejhallgató volt. A fejhallgató jobb oldala nem szólt. Ennél a típusnál első körben mindig a belső vezetékekre kell gyanakodni. Ezeken a fejhallgatókon a hangszóró körüli rész a fülpárnával együtt két tengely mentén vertikálisan és horizontálisan is “billeg”, hogy kényelmesen illeszkedjen az ember fejére. Idővel ettől a billegő mozgástól szoktak leszakadni a belső vezetékek, amik a hangszórót a fejpánttal összekötik. A vezeték általában a forrasztásnál szakad le, mivel a forrasztott része a leginkább rugalmatlan.
Mielőtt elkezdtem a munkát, kicseréltem az asztalon az elkoszolódott papír alátéteket. Egy fém tálcán dolgozom, amire négy darab A4 méretű kemény lapot helyezek. Előtte a papírlapokat összefogom és ollóval lekerekítem az egyik sarkukat. A papírok tetejére egy fa vágódeszkát helyezek. Ennek nem árt a lecsöppenő forrasztó ón, a vágás, fúrás-faragás. A deszka a forrasztó olajtól tűnik koszosnak. A kényesebb munkadarabok alá teszek még egy félbehajtott A4-es nyomtatólapot is. A tálcán a legalapvetőbb felszereléseim vannak: forrasztó ón és forrasztó olaj, csipesz, csillag csavarhúzó, lapos csavarhúzó, kombinált fogó, rádiós fogó, sniccer.
Az AKG K612 Pro fejhallgató szétszereléséhez a lyukacsos fedlapot óra járásával ellentétes irányba kell forgatni. Egy kellően hegyes csipesszel be lehet nyúlni a szélső lyukakba, azzal könnyebben el tudjuk forgatni a fedlapot.
A három műanyag rögzítő pöcökre nagyon kell vigyázni, mert ha letörnek, utána már csak ragasztani lehet az alkatrészt, amit következő alkalommal még nehezebb lesz sérülésmentesen szétszedni!
A két csavar kicsavarozása után finoman lepattintható a műanyag borítás, ami két oldalt műanyag pöckökkel rögzül az alsó részhez. A fejpántnál célszerű alányúlni egy lapos csavarhúzóval.
Szétszerelés után már látszik is, hogy a fehér színű vezeték szakadt le a hangszóró negatív érintkezőjéről. Bár a gyári vezeték erősebb, mint a manapság fejhallgatókhoz használatos zománc szigetelésű elemi szálakból sodort vezeték, viszont merevebb is, nem annyira hajlékony. Illetve az sem használ neki, ha nagyon ki van centizve a hossza és nincs ráhagyás.
A javítás lényege, hogy a gyári vezetékeket picivel hosszabb és hajlékonyabb vezetékekre cserélem azt remélve, hogy az így elkészített javítás tartósabb lesz, mintha egyszerűen csak visszaforrasztanám a leszakadt vezetéket.
A kapcsolat űrlapon keresztül is kérhet előzetes árajánlatot, | Árajánlatkérés |
Javítás munkadíj: Belső vezeték csere fejhallgatón | 7.000 forint |
Megjavítottam egy AKG K501 fejhallgatót, aminek a törésgátlói szemmel láthatóan leszakadtak a kábel tetejét, illetve a jack dugó tövében is. A fejhallgató jobb oldala nem szólt. A javítás során kicseréltem a felső törésgátlót, a jack dugót, valamint jobb oldalon a belső vezetékeket is.
A fejhallgató bal oldalán, ahol a kábel a fejhallgató részbe csatlakozik, leszakadt a törésgátló, és a kábel burkolatából kilátszódtak a színes belső vezetékek.
A sérült törésgátló cseréjéhez szét kell szedni a fejhallgató bal oldalát. A rögzítő csavart az arany színű K•501 feliratú lemezke alá rejtették. A lemezke ragasztva van, szikével szépen alá lehet nyúlni, és többnyire még vissza is lehet ragasztani a helyére.
A csavar kicsavarozása után finoman lepattintható a műanyag borítás, ami két oldalt műanyag pöckökkel rögzül az alsó részhez. A fejpántnál célszerű alányúlni egy lapos csavarhúzóval.
A kábelt levágtam a törésgátló tövében. A törésgátló pótlására egy rugalmas szilikon csövet használtam, amit az eredeti törésgátlónak megfelelő hosszúságúra vágtam. A javításhoz használt szilikon csöveket rendszerint a Bondex Szilikontechnikai Kft-től szerzem be. A kábelt átfűztem az új törésgátlón. Annyi kábelt hagytam a törésgátló után, amekkora a leghosszabb belső vezeték, a sárga színű vezeték hossza volt eredetileg. A törésgátlót egy fém kapoccsal (gemkapoccsal) rögzítettem. A kapocs meggátolja a törésgátló és egyben a kábel kicsúszását is. Ezt követően a törésgátlón átdugott kábelről eltávolítottam a külső burkolatot, aztán megblankoltam és előónoztam a belső vezetékek végeit.
A belső vezetékeket egyesével a korábban levágott kábel belső vezetékeinek helyére forrasztottam. A forrasztások előtt mindig kenek az adott forrasztási pontra TS 560 forrasztó olajat. A forrasztó olajjal sokkal könnyebb dolgozni, az ón gyorsabban és egyenletesebben felfut a felületre. Itt kifejezetten fontos a vezetékek előónozása, illetve a forrasztó olaj használata, mivel a fejpánt könnyen elvonja a hőt a pákától, a vezetékek szigetelése viszont hamar elkezd olvadni.
Eredetileg van egy fehér színű belső vezeték a bal oldali hangszóró negatív érintkezője, valamint a fejpánt egyik forrasztási pontja között, ami a jobb oldali hangszóró negatív érintkezőjéhez vezet. Ezt előrelátó módon kicseréltem egy hajlékonyabb típusú vezetékre.
A jack dugó tövében hasonló módon leszakadt a törésgátló, mint a kábel felső részén, ezért a jack dugót is kicseréltem. A javításhoz egy adapteres csatlakozót használtam, ami egy csavarmenetes adapter segítségével 3.5 mm-esről 6.3 mm-es átmérőjűre bővíthető, ezáltal a fejhallgatót erősítőhöz is csatlakoztathatjuk. Ami a bekötést illeti, a fehér vezeték a negatív, a sárga vezeték a bal hangcsatorna, a piros vezeték pedig a jobb hangcsatorna.
A fejhallgató jobb oldala azonban a felső törésgátló és a jack dugó cseréje után sem szólt. Ugyanis ahogy ennél a modellnél várható volt, az egyik belső vezeték leszakadt a helyéről, ami a jobb oldal szétszerelésekor rögtön látszott.
A fejhallgató jobb oldalán mindkét belső vezetéket kicseréltem a gyárinál picivel hosszabb és hajlékonyabb vezetékekre.
A kapcsolat űrlapon keresztül is kérhet előzetes árajánlatot, | Árajánlatkérés |
Javítás munkadíj: Csatlakozó csere fejhallgatón | 6.000 forint |
Csatlakozó: Átalakítós jack dugó 3.5 mm vagy 6.3 mm | 2.500 forint |
Javítás: Kábel javítás fejhallgatón | |
Összesen: | 8.500 forint |
A leggyakoribb javítás a csatlakozó csere. Hogyha a gyári csatlakozó érintkezési hibás lesz, elferdül vagy eltörik, leszakad a kábelről, akkor azt egy azonos típusú, de szerelhető kivitelű csatlakozóval pótoljuk a javítás során. Ehhez ismernünk kell a helyes bekötést, vagyis hogy az egyes vezetékeket az új csatlakozó mely érintkezőihez forrasszuk.
A gyakorlatban legtöbbször már ismerem az adott modell bekötését, vagy a vezetékek színei alapján statisztikai alapon megtippelem, majd teszteléssel ellenőrzöm a munkámat. Most viszont azt szeretném Nektek bemutatni, hogy a helyes bekötés miként állapítható meg műszeres mérések útján.
A következő példákban a munkám során leggyakrabban előforduló csatlakozó típust és bekötési szabványt fogjuk alapul venni. Ez a 3.5 mm-es tüskeátmérőjű 4 pólusú (TRRS) jack dugó CTIA szabvány szerinti bekötése. A mikrofonos fejhallgatók és fülhallgatók illetve headsetek kombinált jack dugóján 4 érintkező található, ami a bal és a jobb hangcsatorna jelén kívül a mikrofon jelét is továbbítja.
A kábelben általában a csatlakozó 4 érintkezőjének megfelelően 4 belső vezeték található, viszont a hangcsatornák és a mikrofon negatív vezetéke néha csak a csatlakozónál kerül közösítésre, a kábelben még különálló vezetékekként futnak. Tehát a legrosszabb esetben is legfeljebb 6 vezetékkel lehet dolgunk.
Helyes bekötés ismerete
A bekötés ismerete kétféle dologra vonatkozik:
- Ismernünk kell az adott csatlakozó típus általános bekötését, avagy a felhasználási területnek megfelelő szabvány szerinti bekötését. Vagyis tudnunk kell, hogy a csatlakozó egyes érintkezőinek mi a funkciója.
- Ismernünk kell az adott modell vezetékeinek szín szerinti bekötését. Vagyis tudnunk kell, hogy az egyes vezetékeknek mi a funkciója.
Ezen ismeretek birtokában funkciójuk szerint összepárosíthatjuk a vezetékeket a csatlakozó megfelelő érintkezőivel, vagyis tudni fogjuk, hogy az egyes vezetékeket a csatlakozó mely érintkezőihez forrasszuk.
Műszeres mérés multiméterrel
Csatlakozók és vezetékek műszeres méréséhez egy egyszerű multiméter szakadásvizsgáló, illetve ellenállás mérő funkcióját használjuk. A mérést minden esetben két mérési pont között végezhetjük el.
SzakadásvizsgálóA szakadásvizsgáló funkció úgy működik, hogyha a két mérési pont között van érintkezés, akkor a multiméter sípol, de ha a két mérési pont között nincs érintkezés, akkor nem sípol. |
Ellenállás mérőAz ellenállás mérő funkció úgy működik, hogy a műszer a két mérési pont közötti ellenállás értékét megjeleníti a kijelzőn. Az újabb műszereken a méréshatár beállítás automatikus. |
Példánkban egy ismeretlen fejhallgató kábelében az alábbi színű belső vezetékeket találtuk: zöld, piros, kék, fehér
Ezen kívül tudjuk, hogy a 3.5 mm-es tüskeátmérőjű 4 pólusú (TRRS) jack dugó
CTIA szabvány szerinti bekötése az alábbi:
PIN-1 | bal hangcsatorna pozitív |
PIN-2 | jobb hangcsatorna pozitív |
PIN-3 | bal hangcsatorna negatív, jobb hangcsatorna negatív, mikrofon negatív |
PIN-4 | mikrofon pozitív |
Vezetékek mérése szakadásvizsgálóval a csatlakozóhoz képest
Hogyha a csatlakozó érintkezési hibás, akkor többnyire csak az egyik vezeték sérült vagy szakadt, az összes többi ép és mérhető, így kizárásos alapon végül a sérült vezeték funkcióját is megállapíthatjuk.
Először is levágjuk a csatlakozót a kábelről úgy, hogy maradjon rajta annyi kábel, amin a mérést elvégezhetjük. A csatlakozón hagyott kábelt megblankoljuk, vagyis eltávolítjuk a külső burkolatát, majd a méréshez megónozzuk a belső vezetékek végeit. A csatlakozó érintkezői és a vezetékek végei között mérünk érintkezést a multiméter szakadásvizsgáló funkciójával. Vezetékek mérésekor célszerű rugós mérőcsipeszt használni, amit rácsíptethetünk a vezeték végére.
Sorban végigmegyünk a csatlakozó érintkezőin, egyszerre csak egy érintkezőt mérünk. A mérés során a kiválasztott érintkező lesz az egyik mérési pont, tehát hozzáérintjük a multiméter egyik mérőzsinórjának mérőcsúcsát. A másik mérőcsúcsot minden vezetékhez egyesével hozzáérintjük, vagyis megmérjük, hogy van-e érintkezés a kiválasztott érintkező és az adott vezeték között. A mérésekről célszerű készíteni egy egyszerű vázlatot.
fekete mérőzsinór | piros mérőzsinór | szakadásvizsgáló |
---|---|---|
PIN-1 | zöld vezeték | nem sípol |
PIN-1 | piros vezeték | sípol |
PIN-1 | kék vezeték | nem sípol |
PIN-1 | fehér vezeték | nem sípol |
PIN-2 | zöld vezeték | nem sípol |
PIN-2 | piros vezeték | nem sípol |
PIN-2 | kék vezeték | * nem sípol |
PIN-2 | fehér vezeték | nem sípol |
PIN-3 | zöld vezeték | sípol |
PIN-3 | piros vezeték | nem sípol |
PIN-3 | kék vezeték | nem sípol |
PIN-3 | fehér vezeték | nem sípol |
PIN-4 | zöld vezeték | nem sípol |
PIN-4 | piros vezeték | nem sípol |
PIN-4 | kék vezeték | nem sípol |
PIN-4 | fehér vezeték | sípol |
Az érintkezést mutató méréseket kiemelve az alábbi eredményt kapjuk:
PIN-1 | piros vezeték |
PIN-2 | * egyik sem |
PIN-3 | zöld vezeték |
PIN-4 | fehér vezeték |
* Mivel a PIN-2 érintkezővel egyik vezeték sem érintkezett, illetve a kék vezeték egyik érintkezővel sem érintkezett, kizárásos alapon feltételezhető, hogy PIN-2 érintkezőhöz a kék vezeték tartozik.
A mérési eredmény tehát a következő:
PIN-1 | bal hangcsatorna pozitív | piros vezeték |
PIN-2 | jobb hangcsatorna pozitív | kék vezeték |
PIN-3 | bal hangcsatorna negatív, jobb hangcsatorna negatív, mikrofon negatív |
zöld vezeték |
PIN-4 | mikrofon pozitív | fehér vezeték |
Így már rá tudjuk forrasztani az új csatlakozót a fejhallgató kábelére a műszeres méréssel meghatározott bekötés alapján.
Vezetékek mérése ellenállás mérővel egymáshoz képest
Törött vagy hiányzó gyári csatlakozó esetén a csatlakozóhoz képest nem tudjuk kimérni a vezetékeket. Ilyenkor a vezetékeket csak egymáshoz képest tudjuk mérni. Ehhez a multiméter ellenállás mérő funkcióját fogjuk használni. Az ellenállást két mérési pont között mérhetjük meg úgy, hogy a mérési pontokhoz hozzáérintjük a műszer két mérőcsúcsát. A méréshez a vezetékeket minden lehetséges kombinációban össze kell párosítani egymással.
Ennél a mérésnél a fekete mérőzsinór a multiméter COM csatlakozójába van bedugva. A piros mérőzsinór a multiméter jobb oldali csatlakozójába van bedugva, amihez többek között az ellenállás mérő funkció is tartozik. Vezetékek mérésekor célszerű rugós mérőcsipeszeket használni, amit rácsíptethetünk a vezetékek végeire.
Minden vezeték párt mindkét irányban meg kell mérni, amit a mérőzsinórok felcserélésével tehetünk meg. Ez az elektret mikrofon miatt érdekes, ami polaritáshelyes mérés esetén a névleges impedanciájáhos közeli értéket fog adni, míg fordított polaritással történő mérés esetén annál alacsonyabb értéket fog adni.
fekete mérőzsinór | piros mérőzsinór | ellenállás |
---|---|---|
piros vezeték | kék vezeték | 34,3 ohm |
kék vezeték | piros vezeték | 34,1 ohm |
piros vezeték | zöld vezeték | 17,8 ohm |
zöld vezeték | piros vezeték | 17,9 ohm |
piros vezeték | fehér vezeték | 1.346 ohm |
fehér vezeték | piros vezeték | 819 ohm |
kék vezeték | zöld vezeték | 18 ohm |
zöld vezeték | kék vezeték | 18 ohm |
kék vezeték | fehér vezeték | 1.346 ohm |
fehér vezeték | kék vezeték | 819 ohm |
zöld vezeték | fehér vezeték | 1.332 ohm |
fehér vezeték | zöld vezeték | 803 ohm |
Mérési eredmények kiértékelése
A mérési eredmények között találunk két egymáshoz, illetve a hangszórók névleges impedanciájához közeli értéket, melyek ráadásul a mérés polaritásától független értékek. A piros-zöld vezetékek (17,8 ohm), illetve a kék-zöld vezetékek (18 ohm) között közel azonos ellenállás értékek mérhetőek, vagyis ezek lehetnek a hangszórók ellenállásai. Mivel a zöld vezeték az, ami mindkét mérésben szerepel, ez lehet a hangszórók közös negatív pólusa, míg a piros vezeték és a kék vezeték a hangszórók pozitív pólusai (bal és jobb hangcsatorna):
fekete mérőzsinór | piros mérőzsinór | ellenállás |
---|---|---|
piros vezeték | zöld vezeték | 17,8 ohm |
zöld vezeték | piros vezeték | 17,9 ohm |
kék vezeték | zöld vezeték | 18 ohm |
zöld vezeték | kék vezeték | 18 ohm |
Ezek alapján a hangszórók pozitív pólusai között, vagyis a piros-kék vezetékek (34,5 ohm) között a sorba kötött hangszórók eredő ellenállását kell kapjuk. Sorba kötött hangszórók esetén az eredő ellenállás a két hangszóró ellenállásának összege, vagyis 17,8 ohm + 18 ohm = 35,8 ohm. Ehhez a mért értékek közül valóban a 34,3 ohm (illetve 34,1 ohm) áll a legközelebb:
fekete mérőzsinór | piros mérőzsinór | ellenállás |
---|---|---|
piros vezeték | kék vezeték | 34,3 ohm |
kék vezeték | piros vezeték | 34,1 ohm |
A mikrofon negatív vezetéke ugyan az lesz, mint a hangszórók negatív vezetéke, vagyis a zöld vezeték. Pozitív pólusa pedig kizárásos alapon a fehér vezeték lesz.
Az elektret mikrofonok hosonlóak a kondenzátor mikrofonokhoz. A mikrofonnak polaritása van. Más-más ellenállás értéket kapunk, hogyha a mérőérintkezőket felcseréljük. A műszer mérőárama egy kondenzátorhoz hasonlóan feltölti a mikrofont, az ellenállása eközben nő. Amikor teljesen feltöltődött, akkor “végtelen” ellenállás mérhető rajta.
fekete mérőzsinór | piros mérőzsinór | ellenállás |
---|---|---|
zöld vezeték | fehér vezeték | 1.332 ohm |
fehér vezeték | zöld vezeték | 803 ohm |
A további mérések, melyekben a mikrofon pozitív pólusa, vagyis a fehér vezetéke szerepel, a mikrofon és a vele sorba kötött egyik hangszóró eredő ellenállását mutatják, a mikrofont polaritás helyesen illetve fordított polaritással mérve. Sorba kötött ellenállások eredő ellenállása a két ellenállás összege, vagyis
17,8 ohm + 1.332 ohm = 1.349,8 ohm, ami helyett 1.346 ohm-ot mértünk, illetve
17,9 ohm + 1.332 ohm = 1.349,9 ohm, ami helyett 1.346 ohm-ot mértünk.
A mérési eredmények tehát nagyságrendileg stimmelnek a számítások alapján is.
fekete mérőzsinór | piros mérőzsinór | ellenállás |
---|---|---|
piros vezeték | fehér vezeték | 1.346 ohm |
fehér vezeték | piros vezeték | 819 ohm |
kék vezeték | fehér vezeték | 1.346 ohm |
fehér vezeték | kék vezeték | 819 ohm |
Kis mértékű eltérések a műszer pontatlanságából, a mérés hibájából vagy a fejhallgató tökéletlenségéből is adódhatnak, a mérési eredmény szempontjából nincs jelentőségük.
Az, hogy melyik hangcsatornához melyik vezeték (és hangszóró) tartozik, a vezetékek műszeres mérésével általában nem határozható meg. Ehhez egy egyszerű tesztet kell elvégeznünk, amely során lejátszunk egy felvételt a fejhallgatón, miközben külön-külön ki- és bekapcsoljuk a hangcsatornákat.
A mérési eredmény tehát a következő:
PIN-1 | bal hangcsatorna pozitív | piros vezeték |
PIN-2 | jobb hangcsatorna pozitív | kék vezeték |
PIN-3 | bal hangcsatorna negatív, jobb hangcsatorna negatív, mikrofon negatív |
zöld vezeték |
PIN-4 | mikrofon pozitív | fehér vezeték |
Így már rá tudjuk forrasztani az új csatlakozót a fejhallgató kábelére a műszeres méréssel meghatározott bekötés alapján.
A Sennheisner HD 201 fejhallgatók kábele igencsak csúnyán tud kinézni, amikor a sok éves használat után a kábel külső burkolata egyszer csak megadja magát. A kábel burkolata több helyen felreped majd apró darabokban lepotyog a kábelről. Ilyenkor a színes belső vezetékek itt-ott kilátszódnak belőle. A fejhallgató talán még működik is, de így már nem húzza sokáig, mivel már nincs ami megvédje a vékony belső vezetékeket.
A Sennheisner HD 201 alapvetően egy egyszerű és megbízható fejhallgató, ugyanakkor nem túl drága modell, ezért a javíttatása nem feltétlenül gazdaságos. Másfelől viszont egy felújítást követően még évekig használhatjuk megszokott fejhallgatónkat.
Könnyű vele dolgozni. A műbőr bevonatú fülpárnákon van egy kemény alsó perem, ami be van pattintva a fejhallgatón található műanyag körmök alá. A fülpárnák alatt oldalanként négy csavar található. A hangszórók hátulját, illetve azok forrasztási pontjait egy ragasztott belső burkolat védi. A kábel cseréjéhez ezt nem feltétlenül kell megbontani. A kábel toldása a fejhallgató részen belül már elfogadható megoldás, azzal a feltétellel, ha gondoskodunk a kábel mechanikai rögzítéséről, hogy a forrasztások a toldásnál megfelelően tehermentesítve és szigetelve legyenek.
A kapcsolat űrlapon keresztül is kérhet előzetes árajánlatot, | Árajánlatkérés |
Javítás munkadíj: Kábel csere fejhallgatón | 7.000 forint |
Kábel: Neotech KE-01 kábel (2 m-ig) | 1.500 forint |
Csatlakozó: Standard jack dugó 3.5 mm sztereó | 1.000 forint |
Összesen: | 9.500 forint |
Szinte minden napra jut egy-egy érdekesebb munkadarab. Ez itt például egy Sennheiser HME 100 típusú pilóta headset. Ránézésre olyan, mint egy hallásvédő fültok. Kisgépes, General Aviation csatlakozós kábele van, ami mellesleg érintkezési hibás volt felül, a kábel átvezetőnél.
A hibamegállapítás során a kábel felső részét birizgálva a fejhallgató néha szólt, néha pedig elhallgatott. Ezt hívjuk kontakthibának avagy érintkezési hibának. A kábel belső vezetékeinek elhasználódása okozza. A vezetékek megsérülnek, érintkezési hibásak lesznek, végül teljesen elszakadnak. A kábelen külsérelmi nyom általában nem látható.
Ennél a modellnél a kábel kivezetését egy gumis kábel átvezetővel oldották meg. Szóval ez inkább csak kábel átvezető, mintsem törésgátló, ami a műanyag burkolaton lévő furatba illeszkedik és védi a kábelt, hogy a furat éles széle ne sértse fel annak külső burkolatát. Ezzel szemben egy törésgátlónak inkább az a funkciója, hogy a kábel a használat során a kivezetésnél nem törik meg éles szögben, egyfajta átmenetet képez a kemény burkolat és a hajlékony kábel között. Ezért én egy új törésgátlóval is elláttam a fejhallgatót, amit szilikon csőből készítettem.
Először is szét kellett szerelni a fejhallgató bal oldalát. A fülpárnákat egyszerűen le lehet pattintani. Alattuk oldalanként két csavar rögzíti a fedlapokat, melyekbe beépítették a hangszórókat valamint az áramköri lapokat.
Az érintkezési hiba kijavításához le kell vágni néhány centit a kábel felső részéből a kivezetés alatt. Miután megszabadultunk az elhasználódott kábelszakasztól, ismét át kell dugni a kábelt a burkolaton. Belül hagyjunk rá annyit, hogy kényelmesen meg tudjuk forrasztani, illetve hogy ne feszüljön, majd rögzítsük egy kapoccsal, hogy ne tudjon kicsúszni vagy elforogni. A kábel végét meg kell blankolni, a belső vezetékek végeit pedig elő kell ónozni. Aztán a fejhallgató belsejében egyesével vissza kell forrasztani a vezetékeket a panel forrasztási pontjaira. Avagy össze is toldhatjuk a vezetékeket, ha úgy egyszerűbb, színre-színt alapon. utóbbi esetben a forrasztásokat zsugorcsővel szigeteljük. Toldást a főkábelen nem tanácsos alkalmazni, csakis a fejhallgató belsejében, ahol nincs kitéve fizikai behatásnak.
Stereo-mono kapcsoló
A mono-sztereó kapcsoló egy 2 állású ON-ON kapcsoló. A jobb oldali hangszóró pozitív kivezetését kapcsolja:
- Mono állásban [PJ-055] csatlakozó [Hangszóró +][Pin 1] érintkezőjére
- Sztereó állásban [PJ-055] csatlakozó [Pin 2] érintkezőjére
A bal oldali hangszóró pozitív érintkezője fixen rá van kötve [PJ-055] csatlakozó [Hangszóró +][Pin 1] érintkezőjére. Mono állásban [Pin 2] érintkező nincs bekötve.
A kapcsolat űrlapon keresztül is kérhet előzetes árajánlatot, | Árajánlatkérés |
Javítás munkadíj: Kábel javítás pilóta headseten | 10.000 forint |