PMR – Personal Mobile Radio

A Personal Mobile Radio, röviden PMR egy nem engedélyköteles rádiókommunikációs eszköz, melyet széles körben alkalmaznak, munkához és szabadidős tevékenységhez egyaránt. Az építésvezetőknél és a biztonsági őröknél is lenni szokott rádió, más néven adó-vevő. Az autósportban is rádión kommunikálnak. Sok cég a telephelyén belüli kommunikációt ezekkel az eszközökkel oldja meg, melyek nagy előnye, hogy használatuk díjmentes.

Hytera PT580H TETRA EDR rádió

URH / VHF

Ultrarövidhullámúnak (URH) nevezzük a 30 és 300 MHz közötti frekvenciájú, 1 és 10 m közötti hullámhosszú rádióhullámokat. VHF (Very High Frequency) rádióknak nevezzük a 30 MHz és 300 MHz közötti frekvenciatartományban működő, elsősorban a hajózásban és légiközlekedésben használatos rádiókat.

VHF 30 – 47 Mhz földi mozgó
VHF 47 – 68 Mhz televíziós műsorszórás
VHF 65,84 – 74 MHz keleti URH (FM) műsorszórás
OIRT 47 – 68 Mhz televíziós műsorszórás
VHF 74,8 – 75,2 légi rádiónavigáció
VHF 76 – 87,5 földi mozgó
Magyarországon a katasztrófavédelem használja jelenleg
CCIR 87,5 – 108 MHz nyugati URH (FM) műsorszórás
VHF 108 – 118 MHz légi rádiónavigáció VOR / ILS
VHF 118 – 136 MHz légi mozgó
VHF 137 – 138 MHz műholdas mozgó űr–Föld
VHF 144 – 146 MHz rádióamatőr
VHF 148 – 150 MHz műholdas mozgó Föld–űr
VHF 156,7 – 156,8379 MHz tengeri mozgó
VHF 157 – 174 MHz földi mozgó
VHF 174 – 230 MHz MHz TV / DVB / DAB műsorszórás
VHF 245 – 300 MHz katonai mozgó

EDR – Egységes Digitális Rádiótávközlő rendszer

A készenléti szervezetek, mint a rendészeti szervek és a katasztrófavédelem Egységes Digitális Rádiótávközlő rendszert, röviden EDR-t használnak. Az EDR hazánkban 2007. február 1-től üzemel. Az EDR rádiók a korábban használt egyszerűbb URH rádiókkal ellentétben titkosítási algoritmussal védik az adást.

Az EDR használatára jogosult és kötelezett szervezetek a polgári titkosszolgálatok, katonai titkosszolgálatok, Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium, Országos Rendőr-főkapitányság és alárendelt szervei, Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága, Vám és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága, Honvédelmi Minisztérium, Magyar Honvédség, A Kormány kizárólagos rádió távközlő rendszerei üzemben tartásáért felelős állami szervek, Országos Mentőszolgálat.

TETRA – Terrestrial Trunked Radio

A magyar készenléti szervek EDR-hálózata Tetra-technológiával valósult meg. A TETRA (Földfelszíni Trönkölt Rádió) az ETSI (Európai Telekommunikációs Szabványügyi Intézet) által elfogadott hivatalos digitális rádió szabvány. Az ilyen rádiórendszerek előnye, hogy akár nagy területeken is működnek, jó hangminőséget biztosítva. Európában a Tetra-rendszer a 380-400 MHz-es frekvenciatartományt használja a kommunikációra.


Kenwood csatlakozó bekötése

Motorola csatlakozó bekötése


GCAI csatlakozó

A GCAI (Global Core Accessory Interface) csatlakozó kerek, 10 pólusú csatlakozó. A rádióban beépített aljzat található, a kézibeszélő kábelén pedig egy lengő dugó.


PTT (Push to talk)

A PTT egy gomb a rádión, melyet le kell nyomnunk, ha adni kívánunk a rádióval. Amíg a PTT gomb nincs lenyomva, minden rádióadás, amely a kiválasztott csatornán vagy frekvencián folyik, hallhatóvá válik a készülék hangszóróján. Az egy rádión egyszerre történő adás és vétel általában nem támogatott.

WOX (Voice-operated exchanged)

A WOX hang vezérelt adásindítást jelent. Ha ezt a funkciót bekapcsoljuk, nem kell a rádió PTT gombját kézzel nyomnunk ahhoz, hogy a rádiót adásra indítsuk.

CTCSS
Alcsatorna avagy szelektív zajzár kód

A CTCSS az alcsatornák egy típusa. A beszélgetőpartnerekkel ugyan azt a CTCSS kódot megadva elkerülhetjük, hogy más környéken lévő rádiósok adását is halljuk. Állítsunk be egy főcsatornát, majd alcsatornának egy CTCSS kódot, ami egy 1 és 38 közötti számsor lehet.

DCS
Alcsatorna avagy digitális kódolású szelektív zajzár

A DCS az alcsatornák egy típusa. A DCS kódot 39 és 121 között tudjuk beállítani. Ilyenkor a rádió egy digitális kódot sugároz az adás elején. A DCS jobb minőségű adást tesz lehetővé a CTCSS-hez képest.

GMRS (General Mobile Radio Service)

Általános mobil rádiószolgáltatás. A GMRS egy szárazföldi rádiószolgáltatás, amely kétirányú kommunikációra szolgál rövidebb távolságokon.

FRS (Family Radio Service)

Család Rádiószolgálat. Az FRS rövid távú kétirányú kommunikációt tesz lehetővé.