A Fejhallgató Szervizben egy hiánypótló szolgáltatást nyújtunk, vezetékes fejhallgatók és headsetek javításával foglalkozunk.
A Szerviz Blogban a javításokat bemutató cikkeket olvashat.
A honlapon minden fontos információt megtalál szolgáltatásainkkal kapcsolatban.
Egy Superlux HD681 típusú fejhallgatót javítottam. A jack dugó érintkezője szemmel láthatóan elferdült, a dugó tövében a vezetékek megsérültek, ezen kívül a kábel a felső törésgátlónál is érintkezési hibás volt, ahol a fejhallgatóba csatlakozik.
A sérült csatlakozót nemes egyszerűséggel lenyisszantottam a fejhallgató kábeléről. A gyári csatlakozó pótlására egy szintén átalakítós, szerelhető kivitelű jack dugót használtam. Az átalakítós jack dugó 3.5 mm-esről 6.35 mm-esre bővíthető egy csavarmenetes adapter segítségével. A szerelhető kivitel azt jelenti, hogy a csatlakozót szét lehet szedni és belül hozzá lehet forrasztani a kábel vezetékeit. A gyári csatlakozók ezzel szemben nem szerelhetők szét, mert egybe vannak öntve a kábellel. Vagyis a gyári dugót visszarakni sem lehet, miután már levágtuk.
Jack dugó forrasztása lépésről lépésre
A kábelt meg kell blankolni, vagyis el kell távolítani a külső burkolatát. Ehhez sniccert, bizonyos esetekben automata blankoló fogót használok. A belső vezetékek végéről is el kell távolítani a burkolatot 1-2 milliméter hosszan. A vezetékek belső vezetőit, vagyis a réz szálakat forrasztás előtt érdemes előónozni. Először meg kell őket kenni forrasztó olajjal. Aztán fel kell venni egy csepp ónt a forrasztópáka hegyére. Amikor a pákahegyet a forrasztó olajjal megkent réz szálakhoz érintjük, a forrasztó ón felfut rájuk, beborítja a felületüket. A jack dugó forrasztási pontjait már nem muszáj előónozni, de azt is célszerű megkenni forrasztó olajjal. A vezetékek és érintkezők összeforrasztásakor a vezetéket a forrasztási ponthoz illesztjük egy csipesz segítségével, majd hozzáérintjük a páka hegyét. A pákát addig kell a forrasztáson tartani, amíg az ón megolvad és felfut a csatlakozó forrasztási pontjára. Először mindig a pákát vegyük el, és a vezetéket csak akkor engedjük el a csipesszel, amikor a forrasztás már megszilárdult. Ilyenkor arra is figyelni kell, hogy az egyes forrasztási pontok ne érjenek össze egymással.
Superlux HD681 fejhallgató bekötése
A kábelben jelen esetben három különböző színű vezetéket találunk. A fehér vezeték a bal hangcsatornához tartozik, a piros a jobb hangcsatornához, a fekete pedig a közös árnyékolás.
Superlux HD681 fejhallgató kábel javítás
A csatlakozó cseréje után kipróbáltam a fejhallgatót és a kábel sajnos a felső törésgátlónál is érintkezési hibás volt. Az érintkezési hiba azt jelenti, hogy a kábel mozgatásakor néha elmegy a hang. Ezt a belső vezetékek sérülése, szakadása okozza.
Ahhoz, hogy ezt a hibát is megjavítsam, szét kellett szerelni a fejhallgatót. A fejhallgató bal oldalán (ahol a kábel csatlakozik) egy szikével óvatosan kipattintottam a műanyag korongot, amin a típusszám olvasható, majd kicsavartam az alatta lévő csavart. A tetőt leemelve láthatóvá válnak a belső forrasztások. Kettő a fejpánt fém érintkezőin, egy pedig zsugorcsővel szigetelve.
A sérült kábelrészt ki kell vágni, ehhez nagyjából a törésgátló alatt egy centivel kell elvágnunk a kábelt. Utána újból át kell fűznünk a törésgátlón. A kábelt meg kell blankolni, a belső vezetékeket elő kell ónozni, hasonlóan, mint a csatlakozó cseréjekor. Hogy a kábel ne csússzon ki, szorítsunk rá egy rögzítő kapcsot a törésgátló után. Végül pedig forrasszuk át vezetékeket.
A zsugorcsöves forrasztás a bal hangszóró pozitív érintkezőjéhez megy, a fejpántra forrasztott piros vezeték a jobb oldali hangszóró pozitív érintkezőjéhez megy, a fejpántra forrasztott fehér színű vezetékek mennek mindkét hangszóró negatív érintkezőihez.
A kapcsolat űrlapon keresztül is kérhet előzetes árajánlatot, | Árajánlatkérés |
Javítás munkadíj: Csatlakozó csere fejhallgatón | 6.000 forint |
Csatlakozó: Átalakítós jack dugó 3.5 mm vagy 6.3 mm | 2.500 forint |
Összesen: | 8.500 forint |
A X. Országos Rendőr- és Tűzoltónap a Városligetben került megrendezésre 2023. április 22-én. Ez a rendezvény évről évre izgalmas programokat kínál a gyerkőcöknek, és még szakmai szemmel nézve is tartogat érdekességeket.
David Clark H10-56 pilóta headset a rendőrségi helikopterben
Bekukkanthattunk például a Készenléti Rendőrség Légirendészeti Szolgálatának (LRSZ) flottájába tartozó McDonnell-Douglas MD-902 Explorer típusú rendőrségi helikopterek egyikébe. Na és tudjátok, hogy mit szúrtam ki elsőként a helikopterben? Hát persze hogy a pilóta headseteket! David Clark H10-56 típusú pilóta headsetek spirál kábellel, US NATO csatlakozóval.
Motorola MTM5400 mobil rádióállomás a rendőrautóban
A rendőrautóka is be lehetett ülni. A járművekben főleg Motorola MTM5400 típusú TETRA rádiókat láttam. Ezek GCAI csatlakozóval vannak ellátva a különféle kiegészítők, például kézibeszélő avagy hangszórós mikrofon összekapcsolásához. A GCAI (Global Core Accessory Interface) csatlakozó kerek, 10 pólusú csatlakozó. A rádióban beépített aljzat található, a kézibeszélő kábelén pedig egy lengő dugó.
Kézi rádió adó-vevők
Aztán a Pro-M Professzionális Mobilrádió Zrt. sátránál alaposabban is szemügyre lehetett venni a különböző rádiókat. Magyarországon ez a cég szolgáltatja a készenléti szervek által használt kommunikációs hálózatot, az EDR-t (Egységes Digitális Rádió-távközlő Rendszer). Itt Airbus, Motorola, Sepura és Cassidian márkájú rádiók voltak kiállítva.
A Készenléti Rendőrség Határvadász sátránál, illetve a NAV Bűnügyi Főigazgatóság sátránál láttunk olyan Airbus márkájú kézi rádiókat, melyek tartozéka egy PTT (push to talk) nyomógombbal ellátott mikrofonos fülhallgató.
Több egyforma Telex Airman 750 típusú pilóta headsetat kaptam javításra
a CAE Engineering Kft-től egy korábbi megrendelőm jóvoltából. A headsetek között vegyesen voltak Airbus szabvány szerinti 5 pólusú XLR csatlakozóval szereltek, és General Aviation szabvány szerinti dupla jack dugóval szereltek. Jellemzően a mikrofonjukra volt panasz, de akadt köztük néhány érintkezési hibás is, melyeknél a hang szakadozott a kábel felső részének mozgatásakor.
Típus | Modellszám | Csatlakozó |
---|---|---|
Telex Airman 750 | 64300-200 | General Aviation: PJ068, PJ055B |
Telex Airman 750 | 64300-205 | Airbus: XLR-5 |
Telex Airman 750 | 64300-210 | Airbus: XLR-5 |
Pilóta headsetek tesztelése
A headsetek kipróbálásához a mikrofon jelét rákötöttem egy erősítő bemenetére. Az erősítő kimenetét egy másik fejhallgatóval hallgattam. Első körben azt ellenőriztem, hogy a mikrofon jele kellően tiszta és hangos-e.
Utána minden headsetet meghallgattam, hogy a hangszóróik szólnak-e, illetve hogy tapasztalható-e érintkezési hiba a kábel mozgatásakor.
Minden darabot egy cédulával láttam el, amire ráírtam az általam tapasztalt hibajelenséget, sőt valamelyikhez már eleve tartozott a felhasználóktól származó feljegyzés.
Mikrofonok frekvencia átvitelének tesztelése, jelszintek összehasonlítása
Felmerült a kérdés, hogy hogyan lehet vizuálisan megjeleníteni, illetve összehasonlítani két eszköz mikrofonjának jelszintjét. A teszt során lejátszottam egy 20 és 20.000 Hz közötti tartományban fokozatosan emelkedő frekvenciájú hangot a tesztelendő eszköz mikrofonjába, miközben rögzítettem az eszköz mikrofonjával készített felvételt a számítógépen egy audió-szerkesztő program segítségével. Először egy jól működő eszközt teszteltem, majd megismétlem a tesztet egy hibás eszközzel is, végül pedig összevetettem a két felvétel hangképét. Ez a módszer ebben a formában közel sem professzionális, viszont a gyakorlatban használható.
A módszer lényege a következő: a teszt során lejátszott hanghoz tartozik egy feliratozott videó is, amiből pontosan lehet tudni, hogy a lejátszás egy adott időpontjában milyen frekvenciájú hang hallható. Ezt össze lehet egyeztetni a headset mikrofonjával készített felvétel időpontjaival, amiből kiderül, hogy a headset mikrofonja mely frekvenciatartományokban képes érzékelni a hangot.
Mi okozza tehát a hibajelenséget?
A javításra leadott Telex Airman 750 pilóta headsetek mikrofonjainak alacsony jelszintjét nem áramköri hiba vagy kábelhiba okozta, hanem maguk a mikrofon kapszulák hibásodtak meg. Ugyanis amikor a mikrofon hibás headset áramköri lapjára rákötöttem egy jól működő elektret mikrofont, azzal már tiszta és jól hallható hangot produkált.
Telex Airman 750 [64300-200] pilóta headset bekötése (General Aviation)
Telex Airman 750 [64300-205] pilóta headset bekötése (Airbus)
Telex Airman 750 [64300-210] pilóta headset bekötése (Airbus)
Pilóta headsetek javítása
A gyáriakhoz hasonló méretű, illetve hasonló paraméterekkel rendelkező mikrofonkapszulákat rendeltem a javításhoz.
A mikrofonkapszulák cseréjekor a mikrofon flexibilis szárában futó két vezetéket is át kellett húznom, mert azok a kapszulák átforrasztásához túl rövidek voltak, ráadásul a szár elején be is voltak ragasztva. A vékony vezetékek befűzése finom munka.
Az érintkezési hibás eszközök javításához a kábel felső részéből kellett kivágnom pár centit, majd újraforrasztottam a vezetékeket az áramköri lap forrasztási pontjaira.
Majdnem egy napot elbogarásztam két darab Sennheiser HME 95 típusú pilóta headset javításával, melyek igencsak leharcolt állapotban érkeztek. A műbőr borítás apró darabokban potyogott róluk, a gyári kábel burkolata elhasználódott, több helyen felrepedt. A javításhoz kaptam cserekábelt és új fülpárnákat is. A kábelcsere előtt multiméterrel ki kellett méricskélni a gyári kábel bekötését a csatlakozóktól a vezérlőig, majd a vezérlőtől a fejhallgatóig. Utána ki kellett mérni az új kábelt is, hogy a csatlakozók egyes érintkezőihez milyen színű vezeték tartozik. A második példány gyorsan elkészült, mert annál már nem kellett mérni, csak forrasztani.
A kapcsolat űrlapon keresztül is kérhet előzetes árajánlatot, | Árajánlatkérés |
Javítás munkadíj: Kábel csere fejhallgatón | 7.000 forint |
A Fejhallgató Szervizben vállaljuk Beyerdynamic fejhallgatók átalakítását cserélhető kábelessé. Erről korábban már született egy cikk, amely bemutatja az átalakítás részleteit és előnyeit. Most egy Beyerdynamic DT 770 Pro típusú fejhallgató került átalakításra, miután a fejhallgató kábel érintkezési hibás lett felül, ahol a fejhallgató részbe csatlakozik.
Ilyen esetben a hibás fejhallgatót háromféle módon tudjuk javítani,
melyek a megrendelő választása szerint az alábbi opciók lehetnek:
- kivágjuk a sérült részt a gyári kábelből, majd visszaforrasztjuk a vezetékeket a hangszóróra, a gyári kábel ezáltal rövidül pár centit,
- kicseréljük a gyári kábelt egy általunk készített tetszőleges hosszúságú új kábelre,
- cserélhető kábelessé alakítjuk a fejhallgatót.
A fejhallgató átalakítása után a meglévő gyári kábelre fel tudjuk szerelni a megfelelő csatlakozót, avagy készíthetünk helyette egy teljesen új tetszőleges hosszúságú kábelt is.
Az általunk készített mini XLR csatlakozós kábelek illetve azok bekötése más fejhallgató típusokkal is kompatibilis, így az átalakítást követően a gyári és utángyártott kábelek széles választéka áll a rendelkezésére.
Beyerdynamic fejhallgatók átalakítása
A kapcsolat űrlapon keresztül is kérhet előzetes árajánlatot, | Árajánlatkérés |
Javítás munkadíj: Fejhallgató átalakítás | 10.000 forint |
Csatlakozó: Mini XLR lengő aljzat Amphenol AG3F | 3.500 forint |
Csatlakozó: Mini XLR beépíthető dugó Amphenol AG3-MCC | 3.500 forint |
Összesen: | 17.000 forint |