A Fejhallgató Szervizben egy hiánypótló szolgáltatást nyújtunk, vezetékes fejhallgatók és headsetek javításával foglalkozunk.
A Szerviz Blogban a javításokat bemutató cikkeket olvashat.
A honlapon minden fontos információt megtalál szolgáltatásainkkal kapcsolatban.
A jack csatlakozós headseteket két 3.5 mm-es jack dugóval lehet PC-hez csatlakoztatni. Ezek hagyomáynosan rózsaszín és zöld színű burkolattal vannak ellátva, de gyakran előfordul a piros-fekete vagy narancssárga-zöld színösszeállítás is. A rózsaszín a mikrofont jelöli, míg a zöld a hangszórókat. Ezeket a PC-n az azonos színű aljzatokba kell bedugni. Ez persze nem nagy újdonság, de vajon azt is tudjátok-e, hogy miként kell bekötni az ilyen két dugós kábeleket?
Készítettem pár fotót egy korábbi headset javítás során, amikoris a vezérlődoboztól lefelé kellett kicserélni a kontakthibás kábelt. Íme néhány lehetséges bekötés a vezetékek színkódja alapján:
Megjavítottam egy Moschino márkájú fejhallgatót, amiről le volt szakadva a dugó, illetve az egyik oldalon a kábel a hangszórótartó doboznál.
Most először javítottam ilyen márkájú fülest. A Moschino mindenféle csajos “vackot” árul, ennek a fehér színű fejhallgatónak például az egyik oldalán egy szív, másik oldalán egy peace jel díszeleg.
A fejhallgató kábele textil bevonatú, de kissé vékony, részben emiatt is szakadhatott el. Egy szerelhető fémvázas jack csatlakozót forrasztottam rá, gumis törésgátlóval. Először levágtam a kábelvéget, majd rámelegítettem egy zsugorcsövet, ami a textil burkolat foszlását hivatott megállítani. A kábelre ráhúztam a csatlakozó szerelvényeit, majd sniccerrel eltávolítottam a vékony vezetékekről a textil és a gumi bevonatot is. Mivel ez egy sima sztereó fejhallgató, három szigetelt réz vezetéket kellett bekötnöm. Forrasztás után a kábelsaru végeit egy fogóval ráhajtottam a kábelre, majd a szigetelést ráhúztam az érintkezőkre és folyékony ragasztóval töltöttem fel. Végül összecsavartam a csatlakozót.
A fülesnek volt egy másik hibája is. Az egyik oldalon kijött a törésgátló a hangszórótartó dobozból, a vezetékek itt elvékonyodtak, a kábel majdnem leszakadt. Innen kivágtam a sérült részt és újraforrasztottam a vezetékeket. Ezt a javítást mindkét felén elvégeztem, hogy a kábelek hossza egyforma legyen. A szétszedéshez elegendő volt lepattintani a fehér műanyag elemeket.
Javításra érkezett hozzám egy Skullcandy Riot fülhallgató, azzal a hibával, hogy az egyik oldala nem szólt. Ha a fülhallgató egyik oldala nem szól, az attól lehet, ha a kábelben lévő, hangszóróhoz vezető réz szálak egyike, tehát az audio jel vagy a földelés elszakadt.
- Ha a szakadás a jack csatlakozó környékén van, ki kell vágni a hibás részt és újraforrasztani a csatlakozót, tehát az elvégzendő javítás egy csatlakozó csere.
- Ha a szakadás a kábel középső részén van, akkor magát a kábelt kell kicserélni. Ilyenkor nincs értelme a régit javítgatni, teljes kábelcsere szükséges.
- Ha a hangszórótartó dobozokhoz közel van a hibás rész, akkor ott kell elvégezni a vezetékek újra forrasztását a sérült rész kivágása után.
Ritkán a hangszóró meghibásodása is okozhatja a fenti hibajelenséget, bár olyankor gyakoribb az egyik oldal elhalkulása, zörgése-recsegése. Az ilyen apró hangszórók sajnos nem javíthatók, ha a membránjuk vagy a bennük lévő tekercs megsérül. Csak cserélni lehet őket, azonban márkás fülesek esetén kifizetődőbb új eszközt vásárolni, a hibás alkatrészként hasznosítható.
Sajnos nem mindig állapítható meg a hiba anélkül, hogy szétvágnánk a fülest. Ez történt most is. Először csatlakozó hibára gyanakodtam, mivel az fordul elő legtöbbször. Hogy megszűntessem, kicseréltem a gyári csatlakozót egy szerelhetőre.
Nemrég találtam egy jó kis boltot, ahonnan kiváló minőségű jack csatlakozókat szerezhetek be. Legújabb kedvencem – amit most is használtam – egy olyan típus, ami fémvázas, de a törésgátlója hajlékony műanyag, ezért sokkal kompaktabb a teljesen fémből készült társainál. Sajnos ezt a típus csak három pinesben kapható, a mi fülhallgatónkhoz meg négy pinesre van szükség, mivel ebben van egy mikrofon és egy nyomógomb is.
A hagyományos TRS csatlakozókkal szemben a TRRS dugón (ezen 3 csík, tehát 4 érintkező van) a legalsó érintkezőre kell kötni a mikrofonhoz és egyéb extra funkciókhoz tartozó vezetékeket, fölötte a közös földelés van. A tüske végén lévő két másik érintkező bekötése a TRS dugókéval azonos, tehát a dugó csúcsa a bal hangszóróhoz csatlakozik, az alatta lévő pedig a jobb oldali hangszóróhoz.
Összeszereltem egy négy pines tüskét egy jobb minőségű, három pines dugó burkolatával. Szerencsére azonos menet van mindkettőben. Az így készített csatlakozó felforrasztása után sem szólt a hibás oldal, így tovább kerestem a hiba okát.
Szétszedtem a vezérlő dobozt, mert innen mindkét irányba kimérhetők a vezetékek, hogy van-e bennük szakadás. Szétpattintottam a hangszórótartó dobozt is, hogy hozzáférjek a hangszóró hátulján lévő forrasztásokhoz. Itt szakadást jelzett a műszer. A doboz és a hangszóró közti kábeldarab mindkét végét újraforrasztottam, és mint kiderült, a szakadás a hangszóróhoz közelebbi végén volt.
Mostmár újra tökéletesen szól a füles, és a rossz megérzésemnek köszönhetően egy új csatlakozót is kapott. A fenti leírásból is látszik, hogy ehhez nem árt egy kis szerencse sem, hogy az ember hamar megtalálja a hibát.
Már több alkalommal is javítottam Sennheiser HD-205 típusú fejhallgatót. Ezúttal egy csatlakozó cserét szeretnék bemutatni.
A fejhallgató egyik fele nem szólt. Ilyenkor gyanakodhatunk kábelszakadásra vagy hibás hangszóróra is, de a leggyakoribb kiváltó ok a kontakthibás csatlakozó.
Javítás előtt lehetőleg győződjünk meg róla, hogy tényleg az a hiba oka, amire gondolunk. Jelen esetben a legcélszerűbb szátcsavarozni a bal oldali hangszórótartó dobozt, amiben van egy kis áramkör a forrasztásoknak. Ezen kimérhetjük, hogy a csatlakozó érintkezői és a forrasztások között van-e kábelszakadás, illetve a hangszórókat is tesztelhetjük külön-külön a kábel szétvágása nélkül.
Ha ez a teszt kábelszakadást mutat, a teljes kábelcsere előtt mozgassuk át a régi kábelt, hátha megtaláljuk a szakadás helyét. Ha a hangszórótartó doboznál, vagy mint jelen esetben a csatlakozó tövénél van a szakadás, egyszerűen vágjuk ki a sérült részt, majd forraszuk be újra a kábel vezetékeit.
Itt egy szerelhető, ezüst színű, fémvázas lengő jack csatlakozót használtam az eredeti pótlására.
Érkezett hozzám egy Logitech Premium headset kábelcserére. A hangerőszabályzó doboz és a csatlakozók közötti kábelrészt kellett egy új kábellel pótolni.
A hangerőszabályzó dobozból kimenő kábel egy gumi törésgátlón megy keresztül. Ezt az alkatrészt át kellett fúrnom, hogy az új kábelt is át tudjam vezetni rajta. Ezután leblankoltam a kábelvéget, hogy hozzáférjek a benne lévő vezetékekhez.
A kábelben lévő másik, vékonyabb kábel a mikrofon két vezetékét veszi körül, a másik három vezeték a hangszórókhoz tartozik. Ezek közül réz színű vezeték a földelés, ahogy a mikrofonnál is. A zöld vezeték a bal oldali hangszóróhoz tartozik, a piros a jobb oldalihoz.
Az eredeti kábel vezetékei még rajta voltak a nyákon, ezeket csak egyesével forrasztottam ki és raktam a helyükre az új kábel vezetékeit, hogy a sorrend ne változzon. Ha folyékony forrasztóvízbe vagy forrasztó olajba mártjuk a vezetékek végeit, nincs szükség előónozásra.