A Fejhallgató Szervizben egy hiánypótló szolgáltatást nyújtunk, vezetékes fejhallgatók és headsetek javításával foglalkozunk.
A Szerviz Blogban a javításokat bemutató cikkeket olvashat.
A honlapon minden fontos információt megtalál szolgáltatásainkkal kapcsolatban.
Feladatom egy Soundmagic E30 fülhallgató javítása volt. Ebből a típusból is járt már nálam pár darab. Szóval a hibájuk típushibának mondható.
Legtöbbször a hangszórótartó dobozoknál törik meg a zsinórjuk, pedig mindkét oldalon van törésgátló. Bal oldalon kék, jobb oldalon piros színű gumiból. A hiba megszüntetéséhez újra kell forrasztani a vezetékeket. Az előbbi gumi törésgátlókat át kell fúrni, hogy a kábelt ismét át tudjuk vezetni rajtuk, mivel a sérült kábelrészt másképp nem lehet kipiszkálni belőlük. A hangszórótartó dobozok hátsó felét elég leszedni, a fülvédő gumis rész maradhat. A fedelet úgy lehet leszedni, ha alányúlunk egy pengével. Csak ragasztó tartja, amit összeszereléskor pótolni kell.
A kábel blankolása után forrasszuk a helyükre a vezetékeket. Ha túl sokat kellett levágni, akkor a javítást mindkét oldalon végezzük el, hogy a kábelek egyforma hosszúságúak legyenek.
A kapcsolat űrlapon keresztül is kérhet előzetes árajánlatot, | Árajánlatkérés |
Javítás munkadíj: Kábel javítás fülhallgatón | 7.000 forint |
Korábban már javítottam ilyen típusú Xers fülhallgatót. Ennek a szériának a hangszórótartó dobozait valódi fából készítik. A színéből ítélve ez diófa lehet.
A jack dugónál volt kontakthibás a kábel, ezért levágtam a csatlakozót a mozgatásra érzékeny rész fölött, és forrasztottam rá egy szerelhető jack dugót, szintén 3.5 mm-es tüske átmérőjűt. A javítás jól sikerült, most ismét mindkét hangszóró szól.
Ebben a bejegyzésben egy AKG K518LE-FSH fejhallgató javításáról láthatnak fotókat a kedves olvasók. Ez egy dizájnos típus, ami többféle színben is kapható. Nekem pont egy hupilila darabhoz volt szerencsém.
Azért írom, hogy szerencsém volt, mert a javítása könnyen ment. A gyári csatlakozó cseréje megoldotta a kontakthibát. A szerelhető csatlakozót felhelyeztem a káblre, majd mindhárom vezetéket az érintkezőkre forrasztottam. Ennél a típusnál a bal hangcsatorna vezetéke fehér burkolatban van, a jobb csatorna vezetéke átlátszó burkolatú és vörös színű. A kettőt körülvevő réz szálak alkotják a földelést.
A vezetékek felforrasztása után egy fogóval összezártam a kábel rögzítőt, majd ráhúztam a szigetelést az érintkezőkre. A szigetelés egy fekete csődarab, ami arra való, hogy a forrszemek ne érjenek hozzá a dugó fémvázához. Ezt a dugó összecsavarása előtt ki szoktam még tölteni folyékony ragasztóval. A felesleget ollóval lehet levágni, miután a ragasztó eléggé lehűlt.
Egy Sennheiser HD-205 típusú fejhallgató javításához teljes kábelcserére volt szükség. Az egyik fele nem szólt, ezért kicseréltem a csatlakozót, de mint kiderült, a kábel több helyen is szálszakadásos volt, ezért inkább az egészet lecseréltem.
A Sennheiser fejhallgatók kábelei általában túlságosan hosszúak, emiatt szoktak összegubancolódni, aminek következtében kontakthibásak lesznek. Maga a fejhallgató rész viszont jó kialakítású, kényelmes és strapabíró.
Mivel kis időre kifogytam a szokásos csatlakozókból, ehhez a javításhoz Amphenol márkájút tudtam csak beszerezni. Ez a szerelhető dugó tulajdonképpen kicsivel jobb minőségű is, mint a másik, viszont belül a két szélső forrszem túl közel van a negatív érintkezőhöz. A törésgátlója gumiból van, a tüskéje aranyozott, a fémből készült ház meg baromi masszív.
Felújítottam egy Ozone Gaming Gear Onda ST sztereó headsetet. Ez az Ozone Attack által gyártott headset kifejezetten a PC játékosok számára készült. Azért került hozzám, mert mozgatásra elment a hang.
A vezeték szakadás a kábel egy pontján volt érzékelhető, a vezérlődobozhoz közel. Ilyenkor általában kivágom a hibás részt, és újraforrasztom a vezetékeket. Ehhez először ki kell csavarozni a dobozt rögzítő négy csillag csavart. A dugó aljzat felőli részen pattintsuk le a műanyag elemet. Így már szét lehet nyitni a dobozt.
Az áramkört újabb négy csavar rögzíti. Szedjük ki, hogy jobban hozzáférjünk. Ezután a levágott vezetékeket kell újra forrasztani. Érdemes egyesével csinálni, így biztosan nem tévesztjük el a sorrendet. Forrasztás előtt ne felejtsük el visszarakni a gumi törésgátlót a kábelre.
Volt még egy kérés ezzel a headsettel kapcsolatban, mégpedig az, hogy készítsek hozzá egy mikrofont az eredeti helyére. Ehhez csak pár bontott alkatrészre volt szükségem. Összeforrasztottam egy szerelhető jack dugót egy kábellel, aminek a másik végére egy elektret mikrofon került. A kábelt egy formára hajlítható csőben vezettem végig, amit a dugóhoz rögzítettem. A mikrofon számára találtam egy kis dobozt, amire rá lehet még húzni egy védő szivacsot is.