A Fejhallgató Szervizben egy hiánypótló szolgáltatást nyújtunk, vezetékes fejhallgatók és headsetek javításával foglalkozunk.
A Szerviz Blogban a javításokat bemutató cikkeket olvashat.
A honlapon minden fontos információt megtalál szolgáltatásainkkal kapcsolatban.
Vásároltam egy ezüst színű hibás AKG K430 Silver fejhallgatót. A jack dugónál meg volt törve a kábel, a vezetékek kilógtak, és az egyik oldala nem szólt.
Az ilyen típusú hibát szerencsére könnyű javítani, csak ki kellett cserélnem a gyári dugót. Egy jó minőségű szerelhető jack dugót használtam a javításhoz, aminek fémből van a burkolata, és a törésgátlója hajlékony, gumis. Éppen ezért jóval strapabíróbb, mint az eredeti dugó, ami általában egybe van öntve a kábellel, így a törésgátló funkcióját nem tudja ellátni rendesen.
A használt fejhallgató a javításnak köszönhetően most már teljesen hibátlanul működik. A kábel eredeti AKG kábel hangerőszabályzóva, kb. 1 méteres. Igény szerint hosszabb és strapabíróbb kábelt is tudok rá szerelni (hangerőszabályzó nélkül).
Legújabb javításom alanya egy zöld színű Skullcandy Ink’d 2 fülhallgató volt. A gyári dugó leszakadt róla, de azért azt is megkaptam a füels mellé.
Ha a gyári dugó leszakad, vagy ha a fülesnek közvetlenül a dugónál kontakthibás a kábele, akkor az eredeti dugót általában nem tudom felhasználni a javítás során. Azért, mert ha a kábelen csinálnék egy forrasztást, az nem volna olyan strapabíró, mint egy dugócsere. A cseréhez olyan szerelhető jack dugót használtam, ami a rugalmas gumi szerű törésgátlójának köszönhetően a vékonyabb fülhallgatókábelekhez is passzol.
A javítás első lépéseként csináltam egy tiszta vágást a kábelen, levágtam az elejéből egy picit, ahol kilógtak a belső vezetékek. Ezután sniccerrel leblankoltam a kábelvéget, majd beónoztam a vezetékeket. Miután ráhúztam a csatlakozó szerelvényeit a kábelre, felforrasztottam a vezetékeket a tüske érintkezőire. Az javítás eredményét mobiltelefonnal teszteltem, végül a szigetelő csövet folyékony ragasztóval öntöttem ki és felcsavaroztam a dugó hátsó részét.
Kicseréltem egy AKG K530 fejhallgató kábelét. Az eredeti kábelt azt hiszem megrágta valami házi állat. Nem is gondolná az ember, hogy milyen gyakori jelenség a kutya-, macska- vagy nyúlrágta fejhallgatókábel. 🙂
Egy előre elkészített, jack dugóval szerelt és méretre vágott kábelt használtam a fejhallgató javításához. Az eredetihez hasonló vastagságú kábelt használtam, bár ez a gyárival ellentétben dupla kábel és fekete színű. Remélem tartósságban felülmúlja a korábbit. Erre a vastagabb kábelre csak az Amphenol márkájú dugó szerelhető az általam használt típusok közül, mivel ennek van a legrugalmasabb törésgátlója, amin a vastag kábel is átfér. A fülvédő párna eltávolítása után három csavart kellett kicsavarni a bal oldali hangszórótartó doboz szétnyitásához. Csak ezt a dobozt bontottam meg, mivel ennél a típusnál csak a bal oldalon megy be kábel.
A bekötés nem okozott nehézséget, a legtöbb sztereó fejhallgatónál azonosak a vezetékek színei. Ahol eredetileg piros szigetelt réz vezeték volt, oda a piros burkolatú belső kábelt forrasztottam. A kék/zöld helyére az új kábel fehér burkolatú belső kábelét forrasztom, míg a réz színű földelés helyére a dupla kábel árnyékolásaként szolgáló szálakat sodrom össze.
Kicseréltem egy ISY IHP5000 fejhallgató kábelét, mert az eredeti kábel kontakthibás volt, és emiatt csak az egyik hangszóró szólt. A fejhallgató javításához egy előre elkészített, 3.5 mm-es Lumberg jack dugóval szerelt kábelt használtam.
Először szétszedtem a hangszórótartó dobozt azon az oldalon, ahol bemegy a kábel. Ennél a típusnál nem kell csavarozni, elég szétpattintani a műanyag elemeket, csak arra figyeljünk, hogy az apró pöckök közben le ne töjenek. A második fotón balra látható a gyári kábel, jobbra az új. Azért döntöttem a teljes kábelcsere mellett, mert az eredeti kábelen több sérülés is látszott. A törésgátlót szerencsére nem kell átfúrni ennél a típusnál, mert az nincs egybe öntve a kábellel, így a régi eltávolítása után könnyen átdughatjuk rajta az újat.
Végül felforrasztottam a hangszóró érintkezőire a vezetékeket. A másik oldali hangszórótól jövő vezetékeket is bekötöttem, ezeket a forrasztásokat vékony zsugorcsővel szigeteltem.
A szervizelés és a személyes átvétel 2013. december 20. és 2014. január 1. között szünetel. Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Boldog Új Évet kívánok!
Latkóczy Dávid