A Fejhallgató Szervizben egy hiánypótló szolgáltatást nyújtunk, vezetékes fejhallgatók és headsetek javításával foglalkozunk.
A Szerviz Blogban a javításokat bemutató cikkeket olvashat.
A honlapon minden fontos információt megtalál szolgáltatásainkkal kapcsolatban.
Felújítottam és megjavítottam egy Audioton DH-203 fejhallgatót. A kábele kontakthibás volt, és a hangerőszabályzó forgatógombok tekerésekor is recsegett.
- Stereo headphone Audioton Model DH-203 Made in Korea
Ez egy érdekes régi fejhallgató, amin több javítani való is akadt. Először kicseréltem a kontakthibás kábelét egy újra. Az eredeti 6.3 mm-es nagy jack dugó helyett az új kábelre már egy elterjedtebb 3.5 mm-es tüskeátmérőjű Lumberg dugó került. A két hangszórótartó doboz közötti kábelt is ki kellett cserélni, mivel ebben is volt néhány szakadás. Egy hasonló vastagságú egyeres árnyékolt kábellel pótoltam, amit az eredeti állapotnak megfelelően kötöttem be. Beforrasztásához ki kellett nyitnom a hangszórótartó dobozokat is. Ezek felső részét, amin maga a hangszóró is van, gyárilag sajnos csavarok helyett csőszegecsekkel fogatták az alsó résszhez. Vagyis úgy tervezték, hogy ne lehessen őket szétszedni. A csőszegecsek kibányászása közben pár helyen megrepedt a régi műanyag. Ezeket a repedéseket később pillanatragasztóval javítottam ki, a szegecsek helyére pedig csavarok kerültek.
- Audioton DH-203 sztereó fejhallgató fedele
A tekerőgombok egy potenciométer nevű alkatrészt rejtenek, amit a szakmabeliek gyakran csak potméternek hívnak. Ez egy rezisztív feszültségosztó, vagyis az ellenállás változtatásával hangerőszabályzóként használható. A belsejében lévő ellenálláspálya vagy az érintkező megsérülhetett, ettől recseg a hang tekerés közben. De sebaj, általános alkatrész lévén könnyen beszerezhető, le is cseréltem ezeket mindkét oldalon egy-egy újra.
Egy érdekes, régi típusú fejhallgatót volt szerencsém javítani, mégpedig egy német gyártmányú Beyerdynamic DT 770 fejhallgatót. Kicsit utánaolvastam, ez egy kiváló minőségű fejhallgató, és mint megtudtam, nem gyártósoron készült, hanem kézzel szerelték össze. A gyártó céget Eugen Beyer alapította, és a mai napig létezik.
A fejhallgató kábele kontakthibás volt, ezért ki kellett cserélni egy újra. A javításhoz az eredetihez hasonló spirál kábelt használtam. Ez a kábeltípus olyan, mint amit a telefonkagylókhoz is használnak. Elég rugalmas és kialakításából adódóan strapabíróbb is. A kábel végére egy 6.3 mm-es tüskeátmérőjű nagy Amphenol jack dugó került, természetesen sztereó kivitelben. A fülvédő párna már eléggé elhasználódott, de azt sajnos nem tudtam kicserélni, ellenben a belső borításokat igen.
A kapcsolat űrlapon keresztül is kérhet előzetes árajánlatot, | Árajánlatkérés |
Javítás munkadíj: Csatlakozó csere fejhallgatón | 6.000 forint |
Csatlakozó: Jack dugó 6.3 mm sztereó | 2.500 forint |
Összesen: | 8.500 forint |
A Marley Positive Vibrations Sun kiemelkedően jó hangzású headsetes fejhallgató gyártója a House of Marley. A gyártó alapelveihez híven újrahasznosított és organikus alapanyagokat használ a fejhallgatók készítéséhez. A termékeket Bob Marley One Love című dala és egy szebb világ létrehozásáról szóló víziója ihlette.
Ez a fejhallgató azért került hozzám, mert a dugó résznél kontakthibás volt, illetve a textil burkolatú kábel közepén volt egy foszlás, amit zsugorzsővel fedtem. A gyári dugót levágtam róla, és egy szereljető jack dugóval helyettesítettem.
A kábelben a kék színű vezeték a bal oldali hangszóróba megy, a piros színű vezeték a jobb oldali hangszóróba. A réz színű vezeték a földelés, ez mindkét hangszóróval össze van kötve. A negyedik vezeték zöld színű, ez a mikrofonból jövő jeleket továbbítja a 4 érintkezős jack csatlakozón keresztül.
Ezúttal egy Motorheadphones Bomber headsetes fejhallgatót javítottam meg. A Motörheadphönes kifejezetten a rock zene rajongóinak gyárt füleseket, számos termékük kapható magyarországon is.
A fejhallgatón ki kellett cserélni a jack dugót, mert fölötte kontakthibás volt a kábel. A gyári csatlakozó levágása után felforrasztottam az újat, ami szintén 4 érintkezős. Ez azért fontos, mert a fejhallgató zsinórján van egy vezérlődoboz mikrofonnal, amitől telefonos headsetként is használható.
A napokban egy igazán jó fejhallgató, egy Skullcandy Aviator került a kezembe. Megjelenését a világosbarna barna bőr borítás, a borostyánszínű áttetsző műanyag elemek és az aranyozott acélhuzalok teszik különlegessé. Sajnos a gyári dugóját le kellett cserélni, mert kontakthibás lett a kábel.
Ez valójában egy headset is egyben, mivel a kábelen helyet kapott egy mikrofonnal és hangerőszabályzó gombokkal felszerelt vezérlő. Éppen ezért egy 4 pines jack dugó felszerelése szükséges a javításához, hogy továbbra is használható legyen minden funkciója.
Levágtam a csatlakozót a sérült kábelrésszel együtt. Ilyenkor általában elég 1-2 centivel a csatlakozó felett elvágni a kábelt. A régi csatlakozót ne dobjuk ki rögtön, mivel kimérhetjük rajta a vezetékek bekötését a multiméter szakadásvizsgáló funkciójával. A kontakthiba miatt egy vagy több vezeték nem fog érintkezni, de ezek bekötése már kizárásos alapon kitalálható.
Elhelyeztem egy vékonyabb zsugorcsövet a kábelen, hogy a textil burkolat később se bomoljon ki. A forrasztások elvégzése után folyékony ragasztóval töltöttem fel a dugóhoz tartozó műanyag csődarabot, ami az érintkezők szigetelésére való. Végül összecsavartam a dugót.