A Fejhallgató Szervizben egy hiánypótló szolgáltatást nyújtunk, vezetékes fejhallgatók és fülhallgatók javításával foglalkozunk.
A Szerviz Blogban a javításokat bemutató cikkeket olvashat.
A honlapon minden fontos információt megtalál szolgáltatásainkkal kapcsolatban.
Napi érdekesség: Opsmen Earmor elektronikus fülvédő avagy hallásvédő fültok. A feladat a NATO csatlakozó cseréje volt kombinált jack dugóra.
A gyári kábel túl rövid és vastag volt, ezért KáCsa KCE-HP fejhallgató kábelből készítettem egy újat. A fülvédő szétszedéséhez egyszerűen le kell pattintani a fülpárnát az alatta lévő fekete színű műanyag alkatrésszel együtt.
A panelen a gyári kábel vezetékeinek bekötése elég egyértelmű, mivel a panel feliratozva van, ám az új csatlakozó bekötése eltér a gyári NATO csatlakozó bekötésétől. Az új csatlakozó egy 3.5mm-es kombinált (headsetes) jack dugó lesz.
Mivel ez egy mono eszköz, ezért a bal és a jobb hangcsatorna vezetékét is az AUDIO(+) felirathoz kell beforrasztani. Továbbá mivel a kombinált jack csatlakozó esetében a hang és a mikrofon negatív vezetéke közös érintkezőre kerül, a panelen az AUDIO(-) és MIC(-) forrasztásokat össze kell kötni egymással.
A gyári kábel bekötése a ragasztótól eltekintve elég kulturáltan volt megoldva. Ez alatt azt értem, hogy a kábelben futó bevonatos szövetszálat egy csavar szorította le a panelre, amely a kábel mechanikus rögzítését biztosította, illetve ez a megoldás a vezetékek kellő ráhagyásával együttesen tehermentesíti a forrasztásokat.
A gumis kábel átvezetőt kiegészítettem egy szilikon csővel törésgátló gyanánt, melyet vékony kábelkötegelővel rögzítettem, hogy ne tudjon kicsúszni. A kábelt szintén kábelkötegelővel rögzítettem.
A kapcsolat űrlapon keresztül is kérhet előzetes árajánlatot, | Árajánlatkérés |
Javítás munkadíj: Kábelcsere fejhallgatón | 7.000 forint |
Kábel: KáCsa KCE-HP OFC réz fejhallgató kábel (2m-ig) | 2.000 forint |
Csatlakozó: Headsetes jack dugó 3.5mm | 1.000 forint |
Összesen: | 10.000 forint |
A lehajtható mikrofon vékony vezetéke idővel elszakad a fel-le hajtogatástól. A gumis száron egy új kábelt nem igazán lehet áthúzni, viszont a javítás megoldható a fotón látható módon egy kívülről elvezetett, némileg vastagabb és egyben tartósabb kábellel, melyet zsugorcsővel rögzítünk illetve takarunk el.
- Kingston HyperX Cloud Stinger (HX-HSCS)
- Kingston HyperX CloudX Stinger Core (HX-HSCSCX)
A fülhallgatók kisebb arányban javíthatóak, mint a fejhallgatók, de a fülhallgatók többsége javítható. Egy átnézést minden esetre megér a dolog, a hibamegállapítás nálunk díjtalan. Kizárólag vezetékes eszközöket javítunk és ez a fülhallgatókra is igaz.
Fülhallgató csatlakozó csere
A jack dugó cseréje pont ugyan úgy zajlik, mint a fejhallgatók esetében. A csatlakozót akkor cseréljük, ha a kábel érintkezési hibás lesz a dugó tövében, vagy ha az érintkező tüske elferdül, letörik, elkopik. A fülhallgatók rendelkezhetnek sima sztereó jack dugóval, amin 3 érintkező és 2 műanyag gyűrű található, avagy rendelkezhetnek kombinált jack dugóval, amin már 4 érintkező és 3 műanyag gyűrű található. Utóbbiak mikrofonos fülhallgatók és/vagy headset vezérlővel vannak ellátva.
Fülhallgató kábel javítás, kábelcsere fülhallgatón
Egy fülhallgató javíthatóságát lényegében az határozza meg, hogy az adott modellt szét lehet-e szedni sérülés mentesen vagy sem. A legtöbb fülhallgató javítása megoldható. Hogyha a kábel a hangszóró felőli végén produkál érintkezési hibát, akkor a fülhallgatót szét kell szedni, és a sérült részt ki kell vágni a gyári kábelből, majd vissza kell forrasztani a vezetékeket a hangszóróra. A kábel cseréjéhez szintén szét kell szedni a fülhallgatót. Teljes kábelcsere akkor szükséges, hogyha a kábel burkolata elhasználódott, vagy ha a fülhallgató kábel a középső részén sérült, ugyanis a kábelt toldani sosem célravezető. Viszont azokat a fülhallgatókat is csak teljes kábelcserével tudjuk javítani, melyek a mikrofonnál avagy a headset vezérlőnél sérültek meg. Kábelcsere esetén csak mikrofon és headset vezérlő nélküli új kábelt tudunk szerelni a fülhallgatóra. Fülhallgatók javítására kizárólag a Neotech KE-01 típusú kábelünk alkalmas.
Fülhallgató egyik fele halkabban szól
Hogyha a fülhallgatónk egyik fele halkabban szól, mint a másik, akkor először érdemes megnézni a porvédőt, hogy nincs-e eltömődve. A porvédőn apró lukak vannak, funkciója csupán annyi, hogy a hangszóró membránjától távol tartson minden külső szennyeződést. Mivel a gyári porvédőt úgysem lehet tökéletesen megtisztítani, ezért a legegyszerűbb megoldás az, ha eltávolítjuk és egy szivacs darabbal pótoljuk. Ezt a műveletet értelem szerűen a fülhallgató mindkét felén el kell végezni.
Fülhallgató hangszóró javítás
Hogyha a fülhallgató valamely hangtartományban torzít, zizeg vagy berezonál, akkor azt valószínűleg magának a hangszórónak a sérülése okozza. A hangszóró hiba néha kifejezetten alattomos, lappangó jelenség is lehet, mivel a tekercs egy apró szakadása időnként még érintkezhet is a tekercs hőtágulása vagy a membrán mozgása révén. A fülhallgatók hangszórója jóval kisebb, mint a fejhallgatóké, emiatt ezeket a hangszórókat legjobb tudásom szerint sehol sem javítják vagy tekercselik újra. Hangszóró hiba esetén legfeljebb egy azonos típusú fülhallgatóból bontott hangszórót lehet beépíteni. A hangszórók tetején van két forrasztási pont, ezeknél az érintkezőknél lehet kimérni a hangszórót. Szakadásvizsgálóval ellenőrizhetjük a tekercs épségét, illetve megmérhetjük az ellenállását is, ami megközelítőleg azonos kell legyen a fülhallgató névleges impedanciájával. Ha a műszer szakadást jelez, akkor biztosak lehetünk benne, hogy a hangszóró sérült, hibás.
Egy Telex Airman 8-0211 pilóta headsetet szereltem, aminek a gyári kábelét korábban már javították, toldották, de mégsem lett jó, ezért végül nálam kötött ki. Én biztosra mentem és a teljes kábelt kicseréltem. Az 5 pólusú XLR csatlakozó szerelhető kivitelű, tehát az maradhatott. Méréskor a mikrofon pozitív vezetéke szakadást mutatott a fejhallgató rész és a csatlakozó között, ez okozhatta a hibát.
A fejbeszélő szétszedéséhez először lehúztam a fülpárnát, majd elforgattam a hangszórót, ami bajonettzáras. Ehhez két műanyag rögzítő pöcköt is be kell nyomni, de csak óvatosan, mert ez egy finom kis szerkezet, az apró műanyag alkatrészek törékenyek! A panel mindkét fele hozzáférhető a forrasztópákával, miután belül T6-os csavarhúzóval kicsavarozzuk a torx csavarokat: három hosszabbat és kettő rövidebbet.
A tesztelő apparát összeállításával sokat bajlódom. A dolog pikantériája abban rejlik, hogy a mikrofon teszteléséhez nem elég egy egyszerű jelerősítő, hanem még az impedanciát is illeszteni kell, mivel a pilóta headsetek mikrofonja általában eltér a normál headsetek mikrofonjától. Ez a modell ráadásul egy spéci passzív zajcsökkentő elektronikát is tartalmaz.
A fotón bal oldalt egy mikrofon erősítő (EM-50031) látható, ennek a kimenetét egy fejhallgatóval hallgatom. Tőle jobbra a szürke műszerdobozban egy impedancia illesztő áramkör található, mellette az indokolatlanul nagy fekete doboz egy sima átalakító, ami az 5 pólusú XLR dugót (Airbus szabvány) választja szét hangra és mikrofonra két darab 3.5mm-es jack aljzatban.
Audio-Technica Air ATH-AD900X nyitott HiFi fejhallgató teljes kábelcseréje KáCsa KCO-HPSPC ezüstözött OCC réz fejhallgató kábellel valamint adapteres jack dugóval.
Kedvelem ezt a fejhallgatót, mert szerintem első hallgatásra bárki azt mondaná rá, hogy ez igen, de jól szól! Mindenféle komolyabb lejátszó vagy erősítő nélkül is szépen kiadja a hangját. Számomra nehéz lenne megfogalmazni, hogy pontosan mitől olyan jó, a leírás alapján a precíz hangkép és a felülmúlhatatlan dinamika az erőssége. Széles frekvencia átvitellel rendelkezik és kifejezetten kényelmes a viselése. Szerelhetőség illetve javíthatóság szempontjából is jó választás. A fejhallgató gyári kábele elhasználódott, több helyen felrepedt a burkolata, ezért kellett kicserélni.
A kapcsolat űrlapon keresztül is kérhet előzetes árajánlatot, | Árajánlatkérés |
Kábel: KáCsa KCO-HPSPC ezüstözött OCC réz fejhallgató kábel (2m-ig) | 12.500 forint |
Javítás munkadíj: Kábelcsere fejhallgatón | 7.000 forint |
Csatlakozó: Átalakítós jack dugó 3.5mm vagy 6.3mm | 2.500 forint |
Összesen: | 22.000 forint |