Egy érdekes, régi alkatrészekből összeszerelt pilóta headset került a kezembe, mégpedig azért, hogy alkossak belőle valami manapság is használható eszközt. Valószínűleg házilag építette valaki. A hangszórók a Szovjetunióban alapított, mindmáig működő Oktáv (Октава) orosz gyártó termékei, egy Peltor fültokba lettek beépítve. A ZSH csatlakozós kábelt a megrendelő kérésének megfelelően kicseréltem egy General Aviation csatlakozóval ellátott kábelre. A főkábelen kívül kicseréltem és szilikon törésgátlókkal láttam el a fejpánton átmenő kábelt valamint a mikrofon kábelét is, annak érdekében hogy a headset minél tovább használható maradjon.

Peltor headset

A ZSH csatlakozó egy kommunikációs csatlakozó, melyet többek között az orosz ZS védősisakokhoz (защитный шлем) használtak, illetve a vadászrepülőgépeken a fejvédőbe épített hangszórókhoz és mikrofonhoz (шлемофон), valamint a GSH magassági sisakhoz (гермошлем). Ez egy kör alakú, 4 pólusó csatlakozó dugó.

ZSH csatlakozó

Az Oktava TA-56M típusú lengőnyelves hangszórók eredetileg egymással sorosan voltak bekötve, én viszont átkötöttem őket egymással párhuzamosan. Egyrészt azért, mert így ha az egyik hangszóró tekercse megszakad, a másik akkor is működőképes marad, ami soros bekötés esetén nem mondható el. Másrészt pedig azért, mert ezen hangszórók 1.600 ohm-os névleges impedanciája sokkal magasabb a szokványos 300 ohm-os értékhez képest. Sorosan kötve az eredő impedanciájuk 3.200 ohm, párhuzamosan kötve már csak 800 ohm. Két egymással párhuzamosan kötött egyenként 300 ohm-os hangszóró esetén az eredő impedancia 150 ohm lenne.

Oktava TA-56M hangszóró

A headset mikrofonja szintén Oktava gyártmányú “дэмш-1А” típusú dinamikus mikrofon. A mikrofonhoz egy régi germánium tranzisztorokkal működő erősítő áramkör is tartozik.

Dems-1A dinamikus mikrofon

Mikrofon erősítő germánium tranzisztorokkal

A General Aviation csatlakozóval ellátott univerzális pilóta headset kábelben a belső vezetékeket borító árnyékoló fólia belső fele szigetelt, külső fele vezető, amely érintkezik az azt körkörösen körbefonó réz köpennyel, amely a Faraday-kalitka elvén működik, védi a jelet a külső elektromos jelektől, zavaroktól. Hogyha az árnyékolás nincs rákötve a csatlakozó egyik érintkezőjére sem, akkor nem keverendő össze a földeléssel (jelföld, védőföld). A zavarokra elsősorban a mikrofon jele érzékeny. A hangszórók és a mikrofon árnyékolását sem feltétlenül kötik össze egymással. A headsetek belső vezetékelése típusonként eltérő lehet, viszont egy adott csatlakozó általános bekötése mindig azonos.

Pilóta headset kábel árnyékolás