A Fejhallgató Szervizben egy hiánypótló szolgáltatást nyújtunk, vezetékes fejhallgatók és fülhallgatók javításával foglalkozunk.
A Szerviz Blogban a javításokat bemutató cikkeket olvashat.
A honlapon minden fontos információt megtalál szolgáltatásainkkal kapcsolatban.
Felújítottam és megjavítottam egy Audioton DH-203 fejhallgatót. A kábele kontakthibás volt, és a hangerőszabályzó forgatógombok tekerésekor is recsegett.
- Stereo headphone Audioton Model DH-203 Made in Korea
Ez egy érdekes régi fejhallgató, amin több javítani való is akadt. Először kicseréltem a kontakthibás kábelét egy újra. Az eredeti 6.3 mm-es nagy jack dugó helyett az új kábelre már egy elterjedtebb 3.5 mm-es tüskeátmérőjű Lumberg dugó került. A két hangszórótartó doboz közötti kábelt is ki kellett cserélni, mivel ebben is volt néhány szakadás. Egy hasonló vastagságú egyeres árnyékolt kábellel pótoltam, amit az eredeti állapotnak megfelelően kötöttem be. Beforrasztásához ki kellett nyitnom a hangszórótartó dobozokat is. Ezek felső részét, amin maga a hangszóró is van, gyárilag sajnos csavarok helyett csőszegecsekkel fogatták az alsó résszhez. Vagyis úgy tervezték, hogy ne lehessen őket szétszedni. A csőszegecsek kibányászása közben pár helyen megrepedt a régi műanyag. Ezeket a repedéseket később pillanatragasztóval javítottam ki, a szegecsek helyére pedig csavarok kerültek.
- Audioton DH-203 sztereó fejhallgató fedele
A tekerőgombok egy potenciométer nevű alkatrészt rejtenek, amit a szakmabeliek gyakran csak potméternek hívnak. Ez egy rezisztív feszültségosztó, vagyis az ellenállás változtatásával hangerőszabályzóként használható. A belsejében lévő ellenálláspálya vagy az érintkező megsérülhetett, ettől recseg a hang tekerés közben. De sebaj, általános alkatrész lévén könnyen beszerezhető, le is cseréltem ezeket mindkét oldalon egy-egy újra.
Postán érkezett ez a csinos Beats by Dr. Dre Studio replika fejhallgató, azzal a hibával, hogy az egyik fele nem szól. A hasonló típusoknál a kábel a csuklópántoknál gyakran megtörik, először erre gyanakodtam, de a kábel teljesen épnek tűnt.
Először szétszedtem a hangszórótartó dobozokat, hogy megnézhessem a hangszórók állapotát. A fülvédő szivacsokat le sem kell szedni, a dobozok szétpattinthatóak, a két részt oldalanként 3 műanyag pöcök rögzíti. Nem a leg strapabíróbb megoldás, de legalább egyszerű szerelni.
A hibás oldalon a hangszóró érintkezőiről leforrasztottam a kábeleket, hogy ki tudjam próbálni magát a hangszórót, hogy működik-e, és bizony nem működött. Már kezdtem lemondani a javítás sikeréről, amikor észrevettem, hogy csak a tekercsből jövő vékony vezeték szakadt el, de a maradék része elég hosszú ahhoz, hogy újra az érintkezőhöz forrasszam. Elvégeztem a forrasztást, és az újabb teszt során már megszólalt a hibásnak hitt hangszóró. Ez ám a mázli! 🙂
Hogy a laikusok is értsék, hogy miféle tekercsről beszélek, leírom a hangszóró működési elvét, ami tulajdonképpen egy elektromágnes. Egy rögzített mágnes közelében elhelyezett réz tekercsen keresztül folyik az áram. A tekercs vonzza és taszítja a mágnest, de mivel az rögzítve van, a tekercs mozdul el a hozzá rögzített rugalmas membránnal együtt, és eközben a mozgás frekvenciájának megfelelő hangot képez.
Egy érdekes, régi típusú fejhallgatót volt szerencsém javítani, mégpedig egy német gyártmányú Beyerdynamic DT 770 fejhallgatót. Kicsit utánaolvastam, ez egy kiváló minőségű fejhallgató, és mint megtudtam, nem gyártósoron készült, hanem kézzel szerelték össze. A gyártó céget Eugen Beyer alapította, és a mai napig létezik.
A fejhallgató kábele kontakthibás volt, ezért ki kellett cserélni egy újra. A javításhoz az eredetihez hasonló spirál kábelt használtam. Ez a kábeltípus olyan, mint amit a telefonkagylókhoz is használnak. Elég rugalmas és kialakításából adódóan strapabíróbb is. A kábel végére egy 6.3 mm-es tüskeátmérőjű nagy Amphenol jack dugó került, természetesen sztereó kivitelben. A fülvédő párna már eléggé elhasználódott, de azt sajnos nem tudtam kicserélni, ellenben a belső borításokat igen.
A kapcsolat űrlapon keresztül is kérhet előzetes árajánlatot, | Árajánlatkérés |
Javítás munkadíj: Csatlakozó csere fejhallgatón | 4.000 forint |
Csatlakozó: Jack dugó 6.3mm sztereó | 2.500 forint |
Összesen: | 6.500 forint |
Kisceréltem a jack csatlakozót egy fehér színű Samsung Galaxy headsetes fülhallgatón. Először is kipróbáltam a fülhallgatót, hogy meggyőződjek a hibájáról. A jack dugó tövénél volt kontakthibás a kábel, mozgatásra elment a hang.
Levágtam a dugót egy kicsivel a mozgatásra az érzékeny rész fölött. Az új dugót két szerelhető jack csatlakozó alkatrészeiből állítottam össze. A headsetes fülhallgatókhoz a négy érintkezős tüske a megfelelő, viszont a vékony kábel miatt a gumi törésgátlós fémházat választottam. A forrasztás előtt felhúztam a kábelre a szerelvényeket, tehát a fémházat és a csatlakozóhoz tartozó belső szigetelő elemet.
Sniccerrel leblankoltam a kábelvéget, majd folyatószer használatával beónoztam a vezetékek végeit. A tüske legelején lévő érintkező forrasztási pontja a fekete műanyag részen hátulról az első. Ez a bal oldali hangszóró, vagyis a zöld vezeték. Utána a jobb oldali hangszóró következik, a piros vezetékkel. Végül a közös földelés. A réz színű vezeték a hangszórók földelése, a másik a mikrofon negatív pólusa. A negyedik vezetéket a fém kábelsarura kell forrasztani, ami a tüske leghátsó érintkezőjével van összeköttetésben, és a mikrofon pozitív pólusához megy.
A Marley Positive Vibrations Sun kiemelkedően jó hangzású headsetes fejhallgató gyártója a House of Marley. A gyártó alapelveihez híven újrahasznosított és organikus alapanyagokat használ a fejhallgatók készítéséhez. A termékeket Bob Marley One Love című dala és egy szebb világ létrehozásáról szóló víziója ihlette.
Ez a fejhallgató azért került hozzám, mert a dugó résznél kontakthibás volt, illetve a textil burkolatú kábel közepén volt egy foszlás, amit zsugorzsővel fedtem. A gyári dugót levágtam róla, és egy szereljető jack dugóval helyettesítettem.
A kábelben a kék színű vezeték a bal oldali hangszóróba megy, a piros színű vezeték a jobb oldali hangszóróba. A réz színű vezeték a földelés, ez mindkét hangszóróval össze van kötve. A negyedik vezeték zöld színű, ez a mikrofonból jövő jeleket továbbítja a 4 érintkezős jack csatlakozón keresztül.